Špitál nechce hradit úplatek z kauzy Rath

Lidove noviny - - Front Page - KRISTIÁN LÉKO

PRAHA Kolínská nemocnice odmítá zaplatit 66 milionů korun firmě Hospimed. Jde o doplatek za přístroje, jež společnost špitálu dodala v éře hejtmana Davida Ratha.

Ty sice dnes pomáhají pacientům na neurologii a ortopedii, ale podle nemocnice byly předražené nejméně o 12 milionů korun. Přes- ně tolik totiž měl majitel dodavatelské firmy Jindřich Řehák vyplatit exhejtmanu Rathovi a manželům Kottovým coby úplatek, aby firma tento tendr vyhrála.

Podle zatím nepravomocného verdiktu by si za to měl Řehák odpykat pět a půl roku za mřížemi. Dle soudce Roberta Pacovského by tvrdý obchodník jistě nerozdával 12 milionů bezdůvodně. „Těž- ko nalézt jiné vysvětlení předávání takto vysokých částek, než že se jednalo o odměnu za zvýhodnění společnosti ve výběrovém řízení,“zdůvodnil Pacovský, proč Řeháka, manžele Petra a Kateřinu Kottovy a Davida Ratha odsoudil. Nikdo z nich však zatím ve vlekoucí se kauze nevyslechl pravomocný verdikt.

V paralelně běžícím civilním sporu o peníze pro firmu Hospimed teď Vrchní soud v Praze vyšel kolínské nemocnici vstříc. Důkazy o manipulaci s tendrem podle něj nelze ignorovat. „Prvoinstanční soud poskytl ochranu zjevnému bezpráví,“kvitoval nový verdikt advokát nemocnice Jan Brodec. Případ se vrací k novému jednání a soud bude muset zohlednit důkazy o úplatcích a předražení. „Zdůraz- ňujeme nutnost posouzení skutečné hodnoty dodané technologie,“doplňuje advokát. Spor se táhne už čtyři roky. Nemocnice argumentuje také tím, že nemohla zaplatit, protože jí Brusel odmítl proplatit dotaci na přístroje kvůli podezření z korupce, tedy kvůli možnému Řehákovu trestnímu jednání. Hospimed nechal otázky LN bez odpovědi.

Spor o peníze poprvé rozhodoval loni v květnu Krajský soud v Praze, podle něhož musí nemocnice zaplatit vše, co Hospimed požaduje. Soudkyně Jitka Malá se dvanáctimilionovým úplatkem vůbec nezabývala, stačilo jí tvrzení znalců, že zakázka nebyla předražená. „Já řešila obchodní spor, ne trestní,“uvedla soudkyně.

Vrchní soud v Praze ale teď její rozsudek smetl ze stolu. „Žalovaný (kolínská nemocnice – pozn. red.) tvrdí, že cena je příliš vysoká oproti ceně obvyklé a že jí bylo dosaženo zmanipulováním výběrového řízení. Tvrdí, že je schopen tyto skutečnosti prokázat znaleckým posudkem a výpověďmi navržených svědků,“stojí v usnesení, které mají LN k dispozici. „Rozsudek soudu prvního stupně vychází z nedostatečně zjištěného skutkového stavu, a nesprávné je tudíž i právní posouzení,“uvedl předseda odvolacího senátu Ivan Kobliha. Jinými slovy, soud bude muset přihlédnout k důkazům, že tendr byl zmanipulovaný.

To je přitom jádro argumentace kolínské nemocnice, opírající se o trestní verdikt Krajského soudu v Praze z července 2015. Ten na základě odposlechů a dalších důkazů popisuje manipulaci kolínské zakázky a předání úplatku.

„Dárečky, dárečky...“

Zakázka byla přiklepnuta Hospimedu 8. prosince 2011 a smlouva byla podepsána 27. prosince. Týž den v poledne se v pizzerii na Revoluční třídě v centru Prahy setkává Rathův komplic Petr Kott s Jindřichem Řehákem, jenž mu v kufru přinesl čtyři miliony korun. Druhou část úplatku si pak předali na témže místě 10. února 2012, šlo o osm milionů. „Řehák přišel načas, už jsem viděl, že nese kufr. Celkem nezávazně jsme se bavili, a přitom v tom kufru byla osmička. Byl hrozně spokojený, pochvaloval si spolupráci a zároveň se ptal, jestli ještě něco bude,“líčil dle odposlechů Kott své ženě a řekl, že „má šílenou radost, že přinesl strašný prachy, které lidi nevydělají za celý život“.

Peníze následně rozdělili na třetiny a pro své čtyři miliony si pak Rath přišel ke Kottovým 16. února 2012 večer. Podle odposlechu Rath hned po vstupu do domu vtipkuje: „Dárečky, dárečky, Vánoce byly?“Že nešlo o pochvalu výzdoby, seznal soud z toho, že když přijde řeč na to, že Rath dostane svou porci v eurech, reaguje slovy: „Ále to je pěkný!“

Nemocnice navrhuje i další důkazy o předražení. „Opíráme se o výpovědi osob znalých tržních cen a o znalecké posudky. Z nich vyplývá, že náklady na pořízení zboží včetně dopravného, instalace, zaškolení a záručního servisu, byly o více než 20 milionů korun nižší než cena dle kupní smlouvy,“říká advokát Jan Brodec.

Tím, že nemocnice nechce zaplatit, však riskuje mnoho. K dnešku činí úroky z prodlení přes 12 milionů korun a náklady soudního sporu více než tři miliony. To vše by musela zaplatit, pokud by spor prohrála. „Jakýkoliv úspěch by znamenal snížení těchto nákladů,“míní advokát Brodec.

Nemocnice je však připravena i na případ, že bude muset peníze Hospimedu zaplatit. „Už si tvoříme rezervy. Z kraje máme také přislíbenou dotaci,“řekl její ekonomický náměstek Roman Uhlík.

Kauza korupce okolo stavebních a zdravotnických zakázek začala v květnu 2012, kdy policie zadržela středočeského hejtmana Davida Ratha s krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun.

Krajský soud v Praze v dubnu 2015 nepravomocně odsoudil devět obžalovaných, mj. Petra a Kateřinu Kottovy a Jindřicha Řeháka, majitele firmy Hospimed. V červenci 2015 pak soud vynesl nepravomocný verdikt nad Rathem (8,5 roku vězení).

Po řízení u Vrchního soudu v Praze a Nejvyššího soudu věc opět otevírá středočeský krajský soud, líčení začne 23. října.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.