Investoři: Nebojte se sil z ciziny

Volební debaty

Lidove noviny - - Domov - BLAHOSLAV HRUŠKA

Zahraničním firmám chybí v předvolebním boji debata o náboru kvalifikovaných zaměstnanců ze zahraničí.

PRAHA Politické strany se ve svých ekonomických programech věnují tématům, která pálí voliče. Ponejvíce daňové zátěži, nadměrné byrokracii nebo penzijnímu systému. Z pohledu zahraničních firem, které u nás působí a vytváří tu pracovní místa, ale jedno podstatné téma chybí – plán, jak do Česka dostat kvalifikovanou pracovní sílu, která u nás citelně chybí.

Vyplynulo to z ohlasů na předvolební debatu lídrů politických stran, kterou v úterý v pražské Lucerně pořádaly čtyři hospodářské komory zastupující bezmála pětinu objemu zahraničních investic, které k nám ročně míří. Politiky pozvali Američané, Britové, Francouzi a severské země EU.

Hodně se mluvilo o daních a zavedení eura. Největší střet mezi lídry stran ale nastal kvůli levné zahraniční síle. Nedostatek pracovníků na českém trhu práce považuje za nejdůležitější téma pro investory také šéf Americké obchodní komory Weston Stacey. Úbytek zaměstnanců brzdí firmy v dalším rozvoji. A znemožňuje jim dlouhodobé plánování.

„Před pěti lety byla česká populace v produktivním věku o 300 tisíc lidí silnější, než je tomu dnes. Dobrá zpráva je, že se porodnost lehce zvyšuje a za deset let bude situace mnohem lepší. Do té doby je ale třeba najít překlenovací model,“řekl LN Stacey.

Tím je podle něj cílený nábor pracovníků ze zahraničí. „Nesouhlasím s ČSSD, která říká, že legální migrace povede ke snižování platů. USA jsou dobrým příkladem, že to funguje i naopak. Právě v době, kdy jsme zažívali kon-

Dnes večer startuje série předvolebních diskusí v České televizi. Oproti minulosti ale nebude kopírovat kraje. Každý díl bude primárně věnován jednomu tématu, a to bez ohledu na to, v kterém regionu kdo kandiduje. Na ČT24 dnes dostane prostor deset politiků. Debatovat budou o obraně a bezpečnosti. Vládní koalici tam podle pozvánky mají reprezentovat šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). Opozici budou reprezentovat Jana Černochová (ODS), Alexander Černý (KSČM) a Jiří Skalický (TOP 09). Příležitost dostanou i syn ministra obrany Matěj Stropnický (SZ), Vít Rakušan (STAN) šéf Pirátů Ivan Bartoš a Radovan Vích (SPD).

Také ostatní média připravují speciální program zacílený na volby. Například Český rozhlas v říjnu odvysílá pět diskusí s lídry všech kandidujících stran a hnutí. junkturu a růst platů, zároveň do Spojených států proudili migranti za prací,“dodává Stacey s tím, že v případě Česka nemusí jít jen o Ukrajince. „Znám firmy, které zaměstnávají třeba Španěly nebo Italy, kde je vysoká nezaměstnanost mladých,“upozorňuje.

TakéMarcela Černochová, ředitelka Britské obchodní komory, potvrzuje, že velká část členů, které zastupuje, řeší problémy, kde sehnat zaměstnance. „Přísun kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí by pozitivně přispěl k rozvoji české ekonomiky,“zdůrazňuje.

Pověst Česka v zahraničí

Na obtíže při shánění pracovní síly si stěžuje i Petr Lukasík, ředitel české pobočky Tieto, největšího severoevropského dodavatele IT služeb. „Nejde jen o můj sektor, kde se pohybuji. Chybí třeba i lidé na obsluhu moderních výrobních linek,“zdůrazňuje Lukasík, který je zároveň šéfem Severské obchodní komory. „Jakýkoliv plán, jak sem dostat více lidí, by pomohl,“dodává. Podle Lukasíka je třeba zapracovat také na pověsti Česka v zahraničí. „Pořád jsme vnímáni jako montovna, musíme více propagovat Česko jako zemi moderních technologií,“myslí si.

Také podle Jaroslava Hubaty Vacka, který předsedá komoře francouzských firem, chybí Česku dlouhodobá koncepce v lákání zahraničních investorů. „Zklamalo nás, že debata o infrastruktuře je příliš česká, nepřemýšlí se o napojení na okolní země, nepřemýšlí se strategicky, třeba o vysokorychlostních tratích,“míní.

Nová vláda by podle Hubaty Vacka měla rychle připravit plán migrace; jak pro kvalifikované, tak pro méně kvalifikované síly. „Za sebe dodávám, že by také měla respektovat společně přijaté migrační kvóty, aby Česko nevypadlo z jádra EU,“doplňuje.

S programem řízené pracovní migrace nejde do voleb žádná ze stran, které jsou podle průzkumů nad pěti procenty popularity.

Neznamená to ale, že by superdebata nad ekonomickými problémy nic nepřinesla. Organizátoři si pochvalovali, že napříč stranami zazněla podpora pro investice do vzdělávání a inovací.

Poznámka k tématu na straně 10

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.