Náměstek ministra urážel Romy

Lidove noviny - - Domov - PAVEL BARTOŠEK

PRAHA Psal se rok 2010 a tehdejší lídr mostecké ČSSD Karel Novotný na předvolebním billboardu hlásal: „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!“

Tentýž sociální demokrat, dnes náměstek ministra průmyslu, včera napsal na facebookové diskusi: „Cikáni jsou jako medúzy – otravný a k ničemu.“Komentářem do- plnil status skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám.

Informoval o tom server Aktuálně.cz s tím, že ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) označil výrok za nepřijatelný a distancoval se od něj. S náměstkem se chce v nejbližší době sejít. „Povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož vyplynou příslušné závěry,“řekl serveru Havlíček.

Svůj profil na Facebooku, na kterém se hlásil k funkci na ministerstvu a používal vlastní profilovou fotografii, Novotný včera odpoledne po propuknutí skandálu zrušil.

Už v roce 2010 vyvolal slogan na plakátu spor mezi mosteckou organizací a vedením ČSSD, které požadovalo jeho přelepení.

Novotný je členem sociální demokracie od roku 1998. V letech 1996 až 2010 působil jako místopředseda představenstva společnosti PRIOR ČR.

V roce 2010 pracoval v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad jako vedoucí odboru vnitřních činností.

Jen o rok později přitom propukl kvůli rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji v ROP Severozápad velký skandál. Soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu, úředníci i politici. Podle vyšetřovatelů tam vznikla škoda skoro 14 miliard korun.

Na ministerstvu průmyslu je Novotný od roku 2014. Byl náměstkem pro digitální ekonomiku, ačkoli neměl s oblastí informačních a komunikačních technologií zkušenosti.

Od července 2016 je politickým náměstkem. Na ústecké kandidátce ČSSD pro říjnové volby figuruje na 13. místě.

Sociální demokracie musí řešit xenofobní a nesnášenlivé výroky vlivného člena strany Karla Novotného. Současný náměstek ministra průmyslu na Facebooku přirovnal Romy k medúzám.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.