Nečasová dostala novou šanci

Vrchní soud zrušil rozsudek nad manželkou expremiéra a Ivem Rittigem. Chyběly důkazy

Lidove noviny - - Domov - KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

PRAHA Těsně před včerejší devátou hodinou dopoledne na chodbě Vrchního soudu v Praze netrpělivě postávali manželé Nečasovi. Čekali na příchod Eduarda Bruny, známého pražského advokáta, který má Janě Nečasové (dříve Nagyové) před soudem „krýt záda“.

Vrchní soud totiž včera posuzoval odvolání proti rozsudkuMěstského soudu v Praze, který v lednu Nečasové vyměřil podmínku v délce jeden a půl roku za vyzrazení utajovaných informací. Tentokráte však měla důvod k úsměvu. Vrchní soud zrušil předchozí rozsudek a věc vrátil k dalšímu projednání.

Jde o kauzu, která stojí za pádem vlády jejího pozdějšího manžela Petra Nečase (ODS) v roce 2013. Vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy provedli zásah i na Úřadu vlády. V případu čelí obžalobě i vlivný podnikatel Ivo Rittig a jeho právník David Michal.

Rittig seměl v roce 2012 od Nečasové a tehdejšího ministra zemědělství Pavla Bendla (ODS) dozvědět, že expremiér Nečas obdržel utajovaný materiál od Bezpečnostní informační služby. Rittig si měl údajně dovodit, že se materiál týká jeho vlivu na státní orgány, a chtěl znát podrobnosti. Proto podle vyšetřovatelů poslal Michala do hotelu Ventana za Nečasovou. Právě ta mu měla obsah materiálu rozvědky tlumočit.

Rittiga, který od prvoinstančního soudu dostal devítiměsíční podmínku, zastupoval Vlastimil Rampula, bývalý vrchní státní zástupce. „Můj klient se kvůli náhlé viróze dnes k soudu nedostaví,“omlouval právník Rittiga hned na začátku.

Tříhodinové jednání zahájil státní zástupce Rostislav Bajger. „Obžalovaným byly bezdůvodně uděleny tresty ve spodní sazbě, přestože jejich jednání vykazuje vysokou míru společenské odpovědnosti,“napadal rozsudek městského soudu. Zdůraznil, že Nečasová byla jednou z nejvýše postavených úřednic ve státě a nebyl důvod pro tak nízký trest.

Advokáti obžalovaných se začali proti argumentům žalobce tvrdě bránit. Rampula zaútočil na odposlechy z hotelu Ventana, o které je celý případ opřen. „Prostorové odposlechy nelze použít jako důkaz. Byly nasazeny pro jinou trestnou činnost, než pro kterou je můj klient nepravomocně odsouzen,“nalomil klíčový důkaz. Rampula také zpochybnil, že se případem zabývá místně nepříslušný žalobce. Bajger totiž patří k olomoucké pobočce státního zastupitelství.

Špatný výklad nahrávek?

V kritice prvoinstančního rozsudku pokračovala i Karolína Babáková, obhájkyně Davida Michala. Odposlechy byly podle právničky nezákonné. V době jejich nasazení podle ní neexistoval žádný důvod pro podezření z páchání trestné činnosti. To je přitom pro povolení odposlechů zásadní. „Nahrávky zachycují soukromý rozhovor. Soudem byl vykládán obsahově nesprávně,“bránila svého klienta Babáková.

„Nic jsem nespáchala. Jsem nevinná,“hájila se Nečasová před odvolacím soudem. Právník někdejší šéfky kabinetu postavil obhajobu na mediální analýze, podle které byly všechny informace, kteréměla Nečasová sdělit Michalovi, již dříve veřejně známy.

„Vše bylo komunikováno v médiích. Nešlo tak o utajované informace,“argumentoval Bruna. Nepravomocný rozsudek je podle něj plný nepřímých důkazů a hypotetických úvah. Soudu se podle něj nepodařilo vinu vůbec prokázat.

„Zločinecká skupina“

Po „sprše“argumentů obžalovaných dostal slovo státní zástupce Bajger. Rezolutně popřel, že by došlo k jakémukoliv pochybení. „Byla to jasná organizovaná zločinecká skupina,“uzavřel.

Tříčlenný senát vynesl rozhodnutí po dvouhodinové pauze. Původní verdikt zrušil a věc vrátil městskému soudu k dalšímu projednání. „Odůvodnění původního rozsudku šlo velmi po povrchu. Je potřeba, aby se soud zabýval tím, jestli skutečně šlo o utajované informace,“radil předseda senátu Viktor Mach, jak případ dál vést. Doporučil také prověřit použitelnost odposlechů.

Soud zrušením původního rozsudku vrátil do hry i původně obžalovaného exporadce tehdejšího ministra zemědělství Bendla Tomáše Jindru, který byl nakonec zproštěn obvinění.

„Přiznám se, že jsem rozhodnutí soudumoc neporozuměl,“zhodnotil verdikt státní zástupce Bajger.

Městský soud se ke kauze vrátí nejdříve začátkem příštího roku.

Jana Nečasová (na snímku s manželem Petrem) byla tento týden už podruhé u soudu. V pondělí Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit případ zneužití vojenské rozvědky. FOTO MAFRA – DAN MATERNA

Opět společně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.