Bobřík mlčení v České televizi

Lidove noviny - - Domov - JAN HORÁK TOMÁŠ TOMÁNEK

PRAHA Zaměstnanci České televize musejí být v období před volbami do Poslanecké sněmovny obzvláště rozvážní v tom, jakým způsobem se projevují na sociálních sítích. I na svých osobních účtech. V čerstvě vydaných pravidlech předvolebního vysílání pracovníkům ČT vedení veřejnoprávní televize uložilo, aby se zdrželi komentářů k politické situaci. Regule platí i pro zaměstnance, kteří se nepodílejí na zpravodajství či publicistice. Mediální odborníci podobné předpisy kvitují.

Souhrnný předpis vydala Česká televize uplynulý týden, pod dokument přidal svůj podpis ředitel televize Petr Dvořák.

Čtrnáctistránkový dokument reguluje ve dvanácti článcích například výrobu zpravodajských či publicistických příspěvků, způsob zvaní hostů do debat či možnost nasazovaní pořadů s politiky.

Dva odstavce se věnují také tomu, jakým způsobem se mohou zaměstnanci České televize projevovat na sociálních sítích. První z nich se vztahuje na šéfredaktory, redaktory či dramaturgy podílející se na výrobě pořadů týkají- cích se voleb. V druhém článku o sociálních sítích jde Česká televize ještě dál. Nařizuje zdrženlivost i pracovníkům, kteří do výroby zpravodajství či publicistiky nezasahují, což se týká především manažerů.

„Jejich statusy a postoje vyjadřované na sociálních sítích jsou totiž často mylně interpretovány jako názor České televize. Zejména v předvolebním období se tímto snažíme maximálně vyvarovat jakémukoli zpochybnění nestrannosti České televize,“vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ČT Karolína Blinková.

Americké bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer nebo filmem proslavený vrtulník Blackhawk lákají do Ostravy, kde se o víkendu konají Dny NATO. LN jsou partnerem akce, a proto oslovily ministra obrany Martina Stropnického (ANO), aby ji přiblížil.

LN Na co se mohou těšit návštěvníci, kteří o víkendu dorazí na letiště vMošnově?

Dny NATO jsou největší podobnou akcí v Evropě a i letos bude program nabitý. K vidění bude skoro 300 kusů letecké a pozemní techniky ze 17 zemí. Lidé se mohou těšit třeba na umění našeho elitního pilota gripenu kapitána Iva Kardoše. Těším se také na chvíli, až oznámím slovenskému kolegovi, že sněmovna schválila smlouvu o společné ochraně vzdušného prostoru.

LN S čím se na akci představí naše vojsko?

Armáda představí 23 letounů a 78 kusů pozemní techniky. Za pozornost určitě bude stát mimo jiné ukázka útoku L-159 na pozemní cíle. LN Speciální partnerskou zemí Dnů NATO je letos Slovensko. Kdy začne platit smlouva o společné ochraně nebe?

Smlouvu ještě musí podepsat prezident, platit by měla od příštího roku. Řeší například situace, kdy by se civilní letoun ocitl v rukou teroristů. V takovém případě umožňuje našim pilotům zásah nad slovenským územím a naopak.

LN Aktuálním tématem je nákup nových vrtulníků. Kdy bude vybrán vítěz? A kdy nové stroje dostanou naši piloti?

Platí, že do konce října očekáváme nabídky od vlád USA a Itálie. Ty následně odborná komise posoudí. Podpis smlouvy předpokládáme v příštím roce a dodávky deset nových vrtulníků jsou v plánu v letech 2020 až 2022.

LN Jaké jsou vlastně požadavky na nové vrtulníky – chceme hlavně víceúčelovost, nebo sázíme na jiná kritéria? Jaké všechny služby by měly být v ceně dodávky?

Naším cílem je pořízení v režimu vláda–vláda, tedy bez prostředníka. Armáda požaduje víceúčelové stroje pro přepravu osob a bojovou podporu pozemních jednotek, současně by mělo jít o již v jiné armádě využívaný a vyzkoušený vrtulník. Součástí smlouvy musí být i výcvik a zajištění nezbytného servisu po dobu životního cyklu.

LN Objeví se nové vrtulníky v budoucnu v zahraničních misích?

Takový scénář nelze vyloučit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.