Madrid dusí snahy o katalánský plebiscit

Lidove noviny - - Svět - MADRID

Spor mezi Madridem a katalánskou regionální vládou se nebezpečně vyhrotil.

Španělská generální prokuratura ve středu oznámila, že si nechává předvolat více než 700 katalánských starostů. Ti, kteří nebudou s justicí spolupracovat, budou zatčeni. Jejich provinění?

Prokuratuře vadí, že podpořili vyhlášení lidového hlasování o katalánské samostatnosti.

Referendum se má podle představ katalánských autonomistů uskutečnit v neděli 1. října.

Vláda v Madridu ale podniká razantní kroky, aby podobné snahy udusila už v zárodku. Zákon o referendu už dříve pozastavil španělský ústavní soud – do chvíle, než vydá konečný verdikt. Pravicová vláda premiéra Mariana Rajoye se však už nyní snaží Katalánce usilovně přesvědčit, že referendum je nezákonné.

„Jestliže vás bude kdokoli nabádat, abyste šli k urnám, nedělejte to, byl by to nelegální čin,“citoval deník El País premiéra Ra- joye, který je i šéfem vládní Lidové strany.

Do debaty se vložil i španělský panovník Filip VI., jenž vyzval občany k respektování ústavy, která odtržení neumožňuje. Práva všech Španělů je podle něj třeba bránit před menšinou, která postupuje mimo právní rámec.

Nepřípustný nátlak

Stoupenci samostatnosti označili nátlakMadridu za zcela nepřípustný. „Nedovedu si představit, že by v kterékoli jiné evropské zemi někdo nutil předstoupit stovky zastupitelů před prokuraturu,“kritizovala vládu Neus Lloverasová, starostka Vilanova I la Geltru, 65tisícového města jižně od Barcelony. Vyšetřování je podle ní úplně zbytečné, protože stoupenci samostatnosti své záměry nijak neskrývají.

O něco opatrnější byla Ada Colauová, levicová barcelonská starostka. Katalánci by se měli podle ní dočkat z Madridu ujištění, že státním zaměstnancům, kteří podporují uspořádání referenda, nehrozí propuštění z práce.

Barcelona a nejméně dalších šest větších katalánských měst, jež zastupují třetinu tamní populace, se zatím drží zpátky. K pořádání říjnového referenda se zdráhají poskytnout obecní prostory.

Plánované lidové hlasování ovšem podpořily zkraje týdne statisíce lidí, kteří vyšli do ulic v Barceloně slavit katalánský státní svátek. Katalánská policie odhadla, že ve městě, které čítá 1,6 milionu obyvatel, demonstrovalo okolo milionu lidí.

To stoupence nezávislosti povzbudilo. „Dali jsme jasně a zřetelně najevo, že nás nezastaví žádný soudní příkaz,“prohlásil šéf katalánské vlády Carles Puigdemont v narážce na rozhodnutí ústavního soudu.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Katalánců by v referendu samostatnost nepodpořila. Současně však soudí, že by se mělo uskutečnit. sla

Španělská prokuratura předvolává katalánské starosty, kteří podporují plánované referendum o nezávislosti. Hlasování by se mělo uskutečnit 1. října.

Premiér Puigdemont řekl katalánský FOTO REUTERS

Soud nás nezastaví,

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.