Sok Mayové má euroskepsi v genech

Lidove noviny - - Svět - ROBERT SCHUSTER

LONDÝN/PRAHA Když se před dvěma lety ucházel o vedení britských labouristů radikální socialista Jeremy Corbyn, byl považován za naprostého outsidera.

Přesto byl ale nakonec zvolen, přečkal několik pokusů o sesazení a aktuálně je dokonce strana pod jeho vedením populárnější než vládní konzervativci.

Ve straně současné premiérky Theresy Mayové by se za určitých okolností mohl odehrát podobný scénář. Šéfce vlády oslabené volebním neúspěchem nikdo příliš nevěří, že by se udržela do příštích voleb v roce 2022.

Mezi jejími potenciálními nástupci vyniká vedle ministrů zahraničí a pro brexit Borise Johnsona a Davida Davise zejména poslanec Jacob Rees-Mogg.

Zatímco Johnson a Davis jsou vázáni kabinetní disciplínou a zatím ne příliš úspěšná jednání o brexitu jim spíš škodí, hvězda Reese-Mogga strmě roste.

Osmačtyřicetiletý poslanec a otec šesti dětí, který dosud nikdy nezastával pozici vládě, je proslulý svými přísnými konzervativními postoji. Odmítá například umělé potraty a je proti manželstvím osob stejného pohlaví.

Působí starosvětsky, když si zakládá na tom, že u svých dětí nikdy nevyměnil plenu a že se ve volném čase rád projíždí v některém ze svých bentleyů.

Především ale patří Jacob Rees-Mogg mezi poslanci vlád- ních konzervativců k nejtvrdším odpůrcům EU. Vadímu na ní úplně všechno počínaje méně významnými směrnicemi až po Evropskou úmluvu o lidských právech, jež Británii podle jeho názoru brání vyhostit teroristy.

Euroskepsi má tento politik takříkajíc v genech. Jeho otec William Rees-Mogg byl řadu let šéfem londýnských Timesů. Poz- ději se marně snažil zabránit přijetí Maastrichtské smlouvy v Británii žalobou u Nejvyššího soudu.

Eaton, Oxford, Rothschild

Excentrický politik, jenž chodil na střední školu v Eatonu a studoval historii v Oxfordu, pracoval v minulosti mimo jiné pro investiční banku Rothschild. Na počátku kariéry ho zvali do komediál- ních pořadů, kde byly jeho postoje zaručeným zdrojem zábavy.

Zde se například profiloval jako bojovník za zachování garantovaného složení marmelády. Britové totiž kdysi prosadili, že zavařenina, již bude možné označit jako „marmeládu“, musí mít minimálně dvacetiprocentní podíl citrusových plodů. Vše ostatní se musí označit jinak.

Stejně tak o něm koluje i řada anekdot, jež zdánlivě potvrzují představy a předsudky běžných Britů vůči příslušníkům vyšších společenských vrstev.

Jedna z nich praví, že když Jacob Rees-Mogg v roce 1997 poprvé kandidoval do parlamentu v jednom skotském volebním obvodě, kde tradičně vítězili labouristé, rozdával volební letáky přímo ze svého vozu Bentley. K ruce mu přitom nebyl nějaký asistent, ale jeho chůva z dětství.

V poslední době se ale Rees-Mogg stále častěji objevuje i jako host v seriózních politických diskusích. Politici jeho střihu, kteří působili dlouho kuriózně a stáli na okraji, se od referenda, jež rozhodlo o odchodu Británie z EU, najednou dostali do středu všeobecného zájmu.

Když pak Rees-Mogg před několika týdny vstoupil do světa sociálních sítí, začalo být zjevné, že úvahy, že by mohl usilovat o daleko významnější roli v britské politice, nebyly plané.

Během krátké chvíle získal tisíce příznivců na Twitteru. A tak, jako kdysi pomohlo Corbynovi do čela labouristů aktivistické hnutí Momentum organizující podporu přes sociální sítě, vznikla i skupina tlačící Reese-Mogga.

Ačkoli nedávají pravidla pro volbu nového šéfa konzervativců tolik prostoru řadovým členům, jako tomu je u labouristů, přesto Jacoba Reese-Mogga dnes nikdo nepodceňuje. Sázková kancelář Ladbrokes vypsala na jeho zvolení do čela strany kurz 6 : 1, zatímco dosavadní favorit Boris Johnson má horší kurz 8 : 1.

Britští konzervativci procházejí po nepřesvědčivém volebním vítězství krizí, navíc zatím nemohou předložit ani výsledky z jednání o brexitu. To nahrává radikálům, kteří se svými postoji dosud stáli na okraji.

Stoupenec anglické výlučnosti ultrakonzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg v červnové televizní show v Londýně. FOTO PROFIMEDIA

Anglická snídaně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.