Zřejmě jedovaté glyfosáty našli i v müsli nebo paštice

Lidove noviny - - Svět - PAŘÍŽ

Už před dvěma lety označila Světová zdravotnická organizace (WHO) látku glyfosát za pravděpodobně karcinogenní. Přesto se ale chemikálie obsažená ve známém pesticidu Roundup stále používá a Evropská komise s jejím zákazem váhá.

Nyní se ukázalo, že glyfosát lidé běžně konzumují i v potravinách. Francouzská organizace Budoucí generace (Génerations futures) se totiž rozhodla otestovat, zda se stopy glyfosátu vyskytují i v běžně prodávaném jídle. V supermarketech v Paříži a Picardii proto aktivisté nakoupili 30 různých výrobků, například různé snídaňové cereálie, čočku, hrách nebo paštiky.

Včera zveřejněné výsledky chemických testů nakoupených potravin jsou alarmující: stopy po herbicidu nalezli vědci v 16 vzorcích z 30. Glyfosát obsahovaly především výše zmíněné cereálie, a to i v dost vysokém množství dva mikrogramy látky na kilogram potravin. Sloučenina tak postupně kontaminuje zažívací trubici, a tím i celý lidský organismus.

Jak upozornil server France Info, přítomnost glyfosátu v potravinách zkoumají úřady jen vzácně – testy jsou velmi nákladné. Při předchozích testech, které si zadala organizace Budoucí generace, se ukázalo, že 100 procent testovaných lidí mělo stopy glyfosátu v moči. Organizace se proto domnívala, že glyfosáty musejí být přítomné v potravinách – a včerejší výsledky to potvrzují.

Prodlouží licenci?

Ředitel organizace François Veillerette listu La Voix du Nord řekl, že výsledky testů „ukazují, že je nutné, aby se Evropská unie vzdala používání této látky (...) a hluboce proměnila svůj zemědělský model, který se stal příliš závis- lým na syntetických pesticidech“. V červenci přitom Evropská komise navrhla obnovení licence pro používání glyfosátu na dalších deset let. Současná norma vyprší na konci letošního roku. Rozhodující hlasování o zřejmě rakovinotvorné látce se uskuteční 5. nebo 6. října v expertní komisi.

Proti dalšímu prodloužení licence se chystá hlasovat právě Francie. Na její schválení je potřeba získat kvalifikovanou většinu, tedy nejméně 55 procent členských států a 65 procent unijní populace. Petici za zákaz glyfosátu už podepsalo více než 1,3 milionu Evropanů.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin ale letos na jaře došel k závěru, že glyfosát rakovinu nezpůsobuje. Jeho názorem se chce podle svých dřívějších vyjádření řídit i českéministerstvo zemědělství, které už loni hlasovalo pro prodloužení licence o rok. rok

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.