Šek z Černínu vezl krajanům Chovanec

Lidove noviny - - Domov - BLAHOSLAV HRUŠKA

WASHINGTON/PRAHA Čeští politici míří za oceán s různou agendou, jeden bod v programu je ale stálicí – návštěva krajanů. Nejinak tomu bylo i v případě ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který včera zakončil svou třídenní cestu do americké metropole.

Mediálním vrcholem bylo předání šeku na 237 437 dolarů (v přepočtu přesně pět milionů korun) Fondu dobrého pastýře z texaského města La Grange.

Chovanec ho na půdě české ambasády daroval dvěma zástupcům české krajanské komunity – Brianu Vanicekovi, honorárnímu konzulovi České republiky v Texasu, a Edu Janeckovi, soudci texaského okresu Fayette.

„Rychlou pomoc krajanům, kteří při přírodní katastrofě přišli o domovy, považujeme za samozřejmý projev solidarity s lidmi, kteří na nás nezapomněli a my jsme nezapomněli na ně,“prohlásil Chovanec, který připomněl, že našinci v Texasu se složili na pomoc Česku, když ho v roce 2002 a 2013 zasáhly ničivé povodně.

Solidarita s lidmi, které stihl pustošivý hurikán Harvey a nadto se hrdě hlásí k českým kořenům, je namístě. Tím, kdo peníze uvolnil a šek vystavil, ale byl Chovancův stranický kolega, volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. A to už minulý týden.

Zaorálek řeší volby

Zaorálek, který se po letní pauze naplno vrhl do volební kampaně a věnuje se především propagaci ČSSD, ovšem neměl, jak šek předat. A tak statutárnímu šéfovi sociálních demokratů přihrál mediálně vděčné téma.

Předání peněžního daru ostatně nebylo jedinou krajanskou akcí, která Chovancův program obohatila. Ministr vnitra se setkal i s republikánským kongresmanem Joem Bartonem, jehož předci pocházejí z Moravy. Veterán americké politiky ve Sněmovně reprezentantů spolupředsedá skupině přátel Česka.

„Jako kongresman za Texas ví, co obnáší zabezpečení hranice a rozumí tomu, proč nelegální migraci vnímáme jako vážný bezpečnostní problém,“pochvaloval si Chovanec na Twitteru.

Zatímco předání daru věnovalo vnitro samostatnou zprávu, informace k dalším bodům programu třídenní pracovní cesty lze jen vytušit z twitterového účtu Milana Chovance.

Detaily k Chovancově cestě do USA ministerstvo vnitra LN neposkytlo.

Šéf resortu přitom za oceán nevyrazil zdaleka sám, ale vzal s sebou ministerské špičky. V Chovancově delegaci se mimo jiné objevil jeho náměstek Jiří Nováček, zástupce šéfa kriminální policie Jaroslav Vild nebo Pavla Novotná, která šéfuje odboru azylové a migrační politiky.

Společně se sešli mimo jiné s „dvojkou“na americkém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost Jamesem Nealonem a Ronem Vitiellem, šéfem amerických pohraničníků. Co přesně s nimi Chovanec probíral, ale jen naznačil.

„Jednali jsme o formách ochrany hranic a kritické infrastruktury i o spolupráci v bezpečnostním výzkumu a při zavádění databáze pasažérů leteckých společností,“napsal na Twitteru.

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, který Chovance na všech jednáních doprovázel, si každopádně v nejbližších dnech neodpočine. Hned v pondělí 18. září přilétá na zasedání Valného shromáždění OSN do New Yorku prezident Miloš Zeman, u nějž Kmoníček upadl v nemilost.

Dlouholetému šéfovi zahraničního odboru Hradu se totiž stále nepodařilo dojednat termín návštěvy Bílého domu, o němž se mluví již od loňského prosince, kdy po telefonu americký prezident Donald Trump Zemana do USA pozval.

S Trumpem se Zeman uvidí, ale jen letmo v davu bezmála dvou set státníků, kteří na zasedání OSN dorazí.

Černínský palác uvolnil pět milionů korun Čechům v Texasu. Dar do USA ale přivezl ministr vnitra.

Zemanův oběd s Trumpovou

Útěchou by Zemanovi mohl být alespoň fakt, že v pondělí prezident poobědvá v hotelu Plaza s Ivanou Trumpovou, českou rodačkou a exmanželkou šéfa Bílého domu. Především ale na Zemana týž den čeká velký galavečer židovské organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation, v jehož rámci český prezident převezme ocenění Bojovník za pravdu.

Milan Chovanec předává krajanům šek. FOTO TWITTER M. CHOVANCE

Vrchol cesty.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.