Uctil Masaryka v dešti. A lovil voliče

Lidove noviny - - Domov - MARTIN RYCHLÍK HRADEC KRÁLOVÉ

Čtvrteční ráno k výletům věru nelákalo. Hradečtí měli své deštníky i kapuce v pohotovosti, nad městem s jedinečným rukopisem architektů Gočára a Kotěry se stahovaly mraky.

REPORTÁŽ

Přesto byl Hradec Králové cílem výpravy prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, jenž je spolufavoritem lednových voleb.

Kolem půl desáté ráno tak ze stříbrné škodovky před Pedagogickou fakultou Univerzity Hradec Králové vystoupila čtyřčlenná posádka: manželé Eva a Jiří Drahošovi, mluvčí a asistent. Jako první bod své čtyřiadvacetihodinovky ve východočeské metropoli měli debatu s vedením fakulty. Bavili se, nyní logicky, o zvyšování platů učitelům.

„Kdy jindy jsou politici náchylní nejen něco slibovat, ale také to udělat, když ne před volbami. Takže v tom kolegy z vysokých škol zcela chápu – stipendia pro doktorandy, těch nějakých 7000 korun, se už velmi dlouho nezvýšila. Týden neklidu, jak tomu říkám, plně podporuji,“řekl LN Drahoš s odkazem na možné protestní akce od 2. října.

„Držme si navzájem palce,“uvedl po jednání děkan František Vaníček, jenž Drahoše upozornil na specifika hradecké fakulty – je výrazně umělecky zaměřena, má vlastní koncertní sál a vyučuje dokonce obor sbormistrovství chrámové hudby. To Drahoše, jenž se věnuje sborovému zpěvu, potěšilo. „K Hradci mám vztah. Se sborem Canticorum iubilo sem už 25 let jezdíme k závěrečnému koncertu sezony v chrámu svatého Ducha,“připomněl chemik. Na zpěv už ale nezbyl čas.

Primátor: Zvolím slušného

Hodiny ukazovaly 11 hodin, začínalo setkání s primátorem. „Pěkně jsme si s Drahošovými popovídali. Probrali jsme, co nás zajímá a co naše město trápí – třeba dopravní přetížení. Hezky mluvili o městě, které znají,“řekl LN primátor Zdeněk Fink (bezpartijní). „Chemii tu sice nemáme, ovšem farmacie pracuje dobře, pokud vím,“říkal primátor. Koho

Stávající prezident Miloš Zeman je největším favoritem prezidentských voleb, které se budou konat příští rok v lednu. V prvním kole by jej volilo 28,1 procenta lidí, naznačuje průzkum agentury Focus pro Český rozhlas, který se dotazoval 1011 lidí.

Na druhé příčce by se umístil Jiří Drahoš, jehož by volilo přesně 13 procent dotázaných respondentů.

O druhé postupové místo by s ním však měl těsně bojovat podnikatel

2,6 procenta respondentů. Páté místo prý patří lékaři Marku Hilšerovi, jehož preference se pohybují nad jedním procentem podpory – podobně jako u Vratislava Kulhánka, někdejšího šéfa společnosti Škoda Auto. bude volit prezidentem ČR? „Teď o tom právě přemýšlím...,“rozesmál manžele Drahošovi. Byl prý spíše „horáčkovec“, ale ve druhém kole proti Miloši Zemanovi by podle něj měl větší šanci právě profesor Drahoš. „Každopádně chci volit slušného člověka,“uzavřel. „Skupina A“, jak by řekli Drahošem oblíbení cimrmanologové, strávila oběd v hotelu U Královny Elišky, načež se vydala do nábytkářské firmy Polstrin. „Je to bývalý Dřevotvar, od něhož jsme měli doma nábytek, tak mě zajímalo, kam se posunuli,“vysvětlil Drahoš, jenž má i díky podpoře různých firem na účtě aktuální zůstatek 9,58 milionu Kč.

U sochy s květinou a důstojně

Po celodenním pokapávání se naplno rozpršelo. Bohužel právě kolem čtvrté hodiny, kdy se konala na Masarykově náměstní slavnostní akce k poctě T. G. M., od jehož úmrtí uplynulo 80 let. „Jsme tu, abychom vzdali hold vzdělanému, čestnému prezidentu a mimo jiné hezkému mužskému,“uvedl matiné šéf masarykovské společnosti. Asi stohlavému (a promoklému) obecenstvu pak sbor Jitro za doprovodu hradecké filharmonie zazpíval; zazněla též Masarykova oblíbená píseň Ach synku, synku i celá československá hymna.

Po chvíli, která evokovala to dobré z první republiky, řekl pořa- datel: „Máme tady ještě někoho, kdo zatím nepoložil k soše T. G. M. květinu. A mohl by to být jeden z pokračovatelů.“Tehdy Drahoš opustil choť, jíž držel deštník, a důstojně odkráčel vzdát hold zakladateli Československa. Sem tam se ozval nesmělý potlesk.

„Chci, abyste vyhrál! Vždyť je to tady hrozný,“přiblížil se poté k Drahošovi kolportér časopisu Nový prostor. „Víte, byl jsem i bez domova, ale chci si zařídit kavárnu a menší muzeum,“říkal muž, zatímco jiný rozdával odcházejícím letáky proti Andreji Babišovi.

Drahoš spolu s prokřehlou mluvčí pak stál a diskutoval s lidmi, skrytý ve stánku, kde dobrovolníci sbírají podpisy na jeho podporu. Už před měsícem ohlásil, že jich má přes 75 tisíc. Na šestou hodinu však spěchal na debatu do Adalbertina. Lidé se zajímali o jeho názory na EU, migraci i plány. „Chci být prezidentem, který ctí heslo nebát se, nelhat a před nikým se nehrbit,“opakuje Drahoš a má to i na letáčcích.

„Na besedu přišlo zhruba 150 posluchačů, což se dá označit za standard, s přihlédnutím k velikosti města,“sečetla mluvčí Lenka Pastorčáková. Ráno pak Drahoš vyrazil do firmy Petrof, kde si prošel muzeum tradiční značky a zahrál na špičkový klavír. Po poledni odjel směrem k Mladým Bukům, kde jej čekala další setkání.

Podpora pro zvýšení odměn učitelů a doktorandů, návštěva dvou tradičních českých firem a především debaty s eventuálními voliči. V Hradci Králové však Jiří Drahoš nezískával hlasy lehce – lilo, takže klábosit v ulicích se chtělo málokomu.

Eva a Jiří Drahošovi u magistrátu. FOTO MAFRA – MARTIN VESELÝ

Na cestách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.