Šance Číňanů na půlku skupiny J&T vzrostly

Lidove noviny - - Ekonomika -

PRAHA Evropská centrální banka dala souhlas k tomu, aby čínská společnost CEFC získala poloviční podíl ve finanční skupině J&T Finance Group. Oznámila to včera mluvčí J&T Monika Veselá s tím, že změnu podílů již schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nyní se čeká na vyjádření České národní banky a centrálních bank Ruska, Chorvatska a Barbadosu.

Investiční skupina CEFC původně v J&T Finance Group, kterou aktuálně ovládají podnikatelé Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič, držela desetiprocentní podíl. Loni v březnu se obě strany dohodly, že Číňané získají polovinu; celkem měla CEFC za poloviční podíl zaplatit 980 milionů eur (zhruba 26,5 miliardy korun).

Společné investiční plány

Součástí strategického partnerství má být i rámcová dohoda o spolupráci J&T s čínskou finanční institucí China Development Bank v celkové hodnotě 800 milionů eur (asi 21,7 miliardy korun) na investice do vybraných projektů.

Obě firmy mají zájem společně v zemích střední a východní Evro- py poskytovat retailové bankovnictví, a to prostřednictvím zastoupení nejméně ve dvou významných bankách. Bankovní a finanční služby by v budoucnu rády rozšířily i do Číny, kde plánují také vznik pobočky J&T Banky.

Česko jako dveře do Evropy

Čínská CEFC si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala právě Česko, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. Dosud zde uskutečnila investice za 36 miliard korun a výše dokončovaných investic je 17 miliard korun. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, vlastní reality a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

CEFC China Energy Company Limited působí ve financích, energetice a průmyslu. Je nyní největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, které jsou zaměřené například na investice a správu aktiv a působí v různých zemích. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.