Hanba, hanba vám

Lidove noviny - - Komentáře -

Pan Karel Novotný, náměstek ministra průmyslu, je jako ovád: otravný a k ničemu. Zamořuje veřejný prostor svými jedovatými výpady proti etnické menšině. Chlívek rozhodně nepatří k těm, kdož vyzývají politiky a úředníky po každém verbálním úletu k rezignaci, ale případ pana Novotného je fascinující zejména pro mladou a progresivní demokratickou levici. Co na to státní tajemník Aleš Chmelař, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, v neposlední řadě i premiér Bohuslav Sobotka? Každá partaj má mezi svými představiteli lidi zvláštního ražení, ale bývá zvykem se vůči nim v nutné chvíli vymezit – což zatím dokázal, všechna čest, jen šéf ekonomické sekce Úřadu vlády Michal Pícl.

Sociální demokracie – a všechny ostatní partaje jakbysmet – nechávají už sedmadvacet let Sudety padat do čím dál hlubších problémů. Varny perníku, epidemie exekucí, a pak budou plachtit na antiromských náladách? Čím hůře pro lidi s nejhorším vzděláním a nulovou kvalifikací, tím lépe pro naše preference?

Chlívek je cynický a vydrží hodně, ale z tohoto je mu vpravdě blivno.

Ze stejně zaneseného žlabu bude i další kapitola. Předseda vládní důchodové komise a bývalý kandidát ČSSD na prezidenta a na senátora za Prahu 8 prof. PhDr. Martin Potůček, CSc., MSc., oznámil její poslední zasedání. Závěrečná zpráva popisuje fiasko diplomatickým jazykem: „Pokus o ustavení dialogu politiků, odborníků a úředníků a také představitelů zájmových skupin a veřejnosti uspěl jen částečně.“

Napsali jsme takřka před čtyřmi lety, že komise jistě splní zadání (zaříznout druhý pilíř), ale jinak bude úplně jalová – protože i kdyby experti přišli se sebegeniálnějším plánem, neseženou pro něj politickou podporu. Předpověď se bohužel vyplnila dokonale: „Strany nebyly schopné konsenzu, fungovaly, jako by byly těsně před volbami,“stěžoval si již před rokem sám předseda Potůček.

Malé opáčko: v roce 2004 partaje zjistily, že se neshodnou na reformě. Vzájemně se osočovaly, že návrhy těch druhých jsou nesmyslné. Udělaly tedy překvapivě rozumný závěr: každá poslala dva experty, aby návrhy propočetli. Do čela týmu byl postaven statistik z ČNB Vladimír Bezděk – aby zjistil, že ani jeden návrh není reálný. Výsledek se přesto dostavil: strany tak dlouho upravovaly své návrhy, až z nich vylezly smysluplné modely. Volební programy US, ODA, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a VV se nakonec zas tak nelišily. Dnešní koalice do všeho hodila vidle, což má jeden důsledek: jsme tam, kde jsme byli před třinácti lety.

Hanba, hanba vám, pánové Sobotko, Babiši a Bělobrádku. Z hlediska penzí jste prováděli politiku destrukce, politiku pštrosa, politiku, která odepisuje celou jednu generaci. Zatímco dnešní průměrný důchod odpovídá zhruba 42 procentům průměrné mzdy, vaše vlastní analýzy předpokládají, že během patnácti let klesne tento náhradový poměr na pouhých 33 procent.

Vážení pánové Sobotko, Babiši a Bělobrádku, z hlediska penzí jste prováděli politiku destrukce, politiku pštrosa a politiku, která odepisuje celou jednu generaci

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.