Plasty straší

Proč bývá v otázce zdraví rozum na vedlejší koleji

Lidove noviny - - Komentáře -

Jedna americká univerzita změřila, že v pitné vodě se vyskytují plastové mikročástice, a to téměř na celém světě. Organizace, jež si nechala výzkum dělat, tvrdí, že ty částice jsou pro člověka nebezpečné, odborníci to popírají. Jediná cesta, jak spor rozsoudit, je vypracovat studii, která po důkladném výzkumu ukáže, zda mohou být ty částice pro člověka nebezpečné. Rozhodně nemá smysl propadat panice a přidávat se k těm, kteří „bijí na poplach“, zejména proto, že opravdu nemáme žádné důkazy o škodlivosti mikročástic pro člověka.

Dokud taková studie nebude k dispozici, nezbývá nám než čekat. A není to nepříjemné čekání, průměrná délka života se neustále prodlužuje, stejně jako délka aktivního života. Lékaři dokáží léčit diagnózy ještě před pár lety smrtelné a operatéři se pouštějí do zákroků kdysi nepředstavitelných. Zkrátka naše zdraví nám slouží lépe a lépe a nic nenasvědčuje tomu, že bychom byli jako celosvětová, natož evropská populace zabíjeni například mikročásticemi.

Náš životní pocit, zejména mluvíme-li o zdraví, však zdaleka není idylický. Jsme neustále zúzkostňováni reklamnímimasážemi legitimních lékařských oborů, ale i komerčními kampaněmi, které zhusta pronikají i do veřejnoprávních médií. Vedlejším efektem masových kampaní se stává naše odolnost vůči nim a též zvětšující se pochybnosti. Viz očkování, v lékařské komunitě panuje jasný konsenzus, a přesto se stále podstatné množství lidí (nejen u nás) proti očkování bouří – ač je to iracionální.

A právě rozum je v otázce zdraví na vedlejší koleji, každý podnět oznamující nám nebezpečí máme sklon „řešit“, tedy třeba jít na preventivní prohlídku nebo nejíst bůček. Obojí nás sice absolutně neochrání, ale my získáváme dobrý pocit. Druhá reakce je pochybovačná. Nelžou nám náhodou? Vždyť na místo jedů včerejška, třeba vajec či másla, nastupují módní strašáci dneška – palmový olej a cukr. Aby nebyly nejnovější vědecké poznatky považovány za pouhou manipulaci, měli by lékaři změnit komunikační metody. Martin Zvěřina

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.