Sexu

Lidove noviny - - Relax Fotorecept -

průměrný zaměstnanec pracující na plný úvazek svému povolání věnuje na čtyřicet sedm hodin týdně. „Práce, především ta duševní, které je dnes většina, je čím dál rychlejší a náročnější,“komentuje Špok. „Zažíváme v ní více stresu a tělesné a hormonální reakce na stres často blokují chuť na sex nebo schopnost ho vykonávat,“vysvětluje psycholog.

V některých zemích se touto otázkou začínají zabývat i politici. Například radní švédského města Övertornea Per- Erik Muskos letos navrhl, aby zaměstnanci dostali placenou hodinovou přestávku, během které by si zašli domů a měli sex se svými partnery. Řešení hledají i v Japonsku, kde se objevilo několik iniciativ pro zvýšení příspěvků na děti a návrhů, aby zaměstnanci odcházeli z práce už v šest hodin večer, a měli tak více času na rodinu. Země se potýká s populační krizí, počet obyvatel se v poslední dekádě značně snížil a odhady uvádějí, že do roku 2060 nastane pokles o další třetinu. Situace se nezlep- ší, dokud Japonci nezačnou aktivně sexuálně žít a plodit děti. Nejnovější studie tomu ale nenasvědčují. Erotika se vytratila ze skoro poloviny japonských manželství, od posledního průzkumu Japonské asociace pro plánování rodiny v roce 2014 se jedná o nárůst o 2,6 procenta. Třetina dotázaných mužů uvedla, že za to může vyčerpání po práci nebo ztráta zájmu o sex po narození prvního dítěte.

Milostný a partnerský život ale neláká ani tamní mladou generaci. Vstoupit do manželství a založit rodinu není pro mladé Japonce atraktivní volba. Na muže doléhá tlak, aby uživili rodinu, což je v důsledku ekonomické krize a nedostatku dobře placených pracovních míst stále těžší úkol. Mladé Japonky by zase rády budovaly kariéru, jelikož ale v Japonsku stále převažuje tradiční rozdělení rolí mezi muži a ženami, skoro tři čtvrtiny japonských žen po sňatku přestanou pracovat a pečují o rodinu a domácnost. Dospělo to tak daleko, že v Japonsku roste počet takzvaných singles, kteří raději žijí sami a o partnerský život včetně toho milostného prostě nestojí.

Býložravci bez partnerů

Průzkumy z loňského roku odhalily, že z pěti tisíc dotázaných ve věku mezi 18 a 34 lety skoro polovina mužů i žen nikdy nezažila koitus. Pro mladé muže se už v Japonsku uchytil výraz sóšoku danši, který by se dal přeložit jako „býložravci“a označuje heterosexuály, pro které partnerské vztahy a sex nejsou důležité. Místo partnerky si docela dobře vystačí s kontakty ve virtuální realitě nebo pornografií na internetu.

Lepší zprávou je, že pro Čechy je fungující partnerský a rodinný život stále důležitý. Z průzkumu společnosti Studenta media například vyplynulo, že největší prioritou pro vysokoškoláky je rodina, kterou chtějí založit do pěti let po skončení studia. „Historicky byla rodina primárně ekonomicko-sociální jednotka, která zaručovala přežití, dnes v ní ale lidé chtějí prožívat hlavně lásku a štěstí,“všímá si Špok u svých klientů. „A to, že o problémech v sexu hovoříme a chodíme s partnery do poradny, je ukazatelem, že je pro nás tato oblast podstatnou hodnotou,“říká Špok.

Pokud se z manželství začne vytrácet sex, nejčastěji za to může nedostatek komunikace mezi partnery. „Páry bez intimity v komunikaci postupem času ztrácejí intimitu fyzickou, a tím i erotickou,“vysvětlujemanželský poradce Kantor. „Následně se začnou od sebe oddělovat a prázdno mezi sebou zaplňovat jinými aktivitami, které jim přinesou uspokojení,“popisuje. Nakonec se dostávají do začarovaného kruhu. Místo aby pobývali s partnerem a rodinou, se více zaměří třeba na práci, které věnují stále větší množství času, a partnerské vztahy tak upadají ještě více. Lucian Kantor se svými klienty pracuje na tom, aby se sex do jejich života zase navrátil. „Sexuální energie je hybnou energií vztahu, bez ní chřadne a ztrácí svůj smysl,“vysvětluje, proč je důležité sex ve vztahu udržet. Nemluvě o tom, že má mnoho dalších pozitivních účinků. „Při pohlavním styku se vyplavují hormony štěstí, sex je jednou z radostí a potěšení, které nám příroda dala do vínku,“uvádí Weiss.

Displeje jsou důležitější než komunikace. FOTO SHUTTERSTOCK

Spolu, ale sami.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.