Nejtypičtějších hlodavců

Lidove noviny - - Relax Zahrady -

Přichází období, kdy se veverky začínají pilně připravovat na zimu, která je pro tohoto drobného býložravého savce nejnáročnějším v roce. Co jste o těchto notoricky známých a nesmírně oblíbených živočiších možná nevěděli?

Veverky se řadí mezi hlodavce, podrobněji do čeledi veverkovitých, jejich tělo dorůstá délky okolo dvaceti centimetrů a hmot- nost zřídka přesáhne půl kilogramu. Charakteristický je pro ni především dlouhý a huňatý ocas, často delší než samotné tělíčko. Pro své majitele má velmi praktické využití – slouží při vyvažování během akrobatických kousků, jako je šplhání, skákání a plachtění. Ty jsou pro veverky denním chlebem při honbě za potravou i útěku před predátory a bez ocasu by se v korunách stromů udržely jen stěží. V chladnějších obdobích pak ocas zastane i funkci jakési přikrývky, pod kterou se veverka při spánku schoulí.

Veverka obecná má několik ba- revných forem, u nás se nejčastěji setkáváme s typickou zrzavou formou, výjimkou ale nejsou ani černé a hnědé veverky, ve světě existuje i forma čistě bílá. Jakkoli se to v nynějším období při návštěvě parků může zdát nepravděpodobné, je u nás veverka obecná ohroženým druhem, i když tomu tak nebývalo vždy – do konce šedesátých let minulého století byla považována za škodlivý druh a vcelku běžně lovena. Navzdory všem tvrzením však není pravda, že by v České republice byla vytlačována silnějšími druhy – podle odborníků je u nás jediným volně žijícím druhem právě veverka obecná a díky svým barevným formám bývá zaměňována s veverkou popelavou a veverkou liščí, tyto druhy však tu „naši“nijak neohrožují, ačkoli jinde v Evropě už se vyskytují a jsou označované za invazní.

Co se týká potravy veverky, v tomto ohledu lidová slovesnost nikterak nelže – na podzim velkou část jejího jídelníčku tvoří především lískové a vlašské oříšky. Její zuby jsou natolik silné, že pro ně není žádná skořápka příliš tvrdá. Kromě těch se na podzim živí i bukvicemi, nepohrdne ani houbami a žaludy. Jelikož veverky nepatří k živočichům, kteří uléhají k zimnímu spánku, je pro ně otázkou přežití kvalitní zásoba – část ukořistěné potravy si tudíž uskladňují, a to především v různých stromových dutinách či pod zemí. Skvěle vyvinutý instinkt jim pak poradí, kam si co zahrabaly, aby mohly zimu bez větších problémů přežít.

Chcete-li veverky, podobně jako drobné ptactvo, u sebe na zahrádce pohostit, pak je jistě potěšíte semínky a čerstvým i sušeným ovocem. Podzim je také obdobím, v němž si veverky kromě zásob připravují i zimní bydlení. V korunách stromů si dokážou postavit malá útulná hnízdečka z různorodých přírodních materiálů. Díky izolaci, kterou jim poskytne natrhaná kůra, si v hnízdě dokážou i v mrazech uchovat teplotu až okolo dvaceti stupňů Celsia.

Připravila Michaela Šedivá, spolupracovnice LN

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.