Vyhošťování ilegálních migrantů krachuje

Domů se ze zemí EU vrací jen třetina utečenců bez nároku na azyl Na sedm dovnitř připadá jeden ven

Lidove noviny - - Front Page - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Přísun ilegálních migrantů a nevalná schopnost Unie vracet zpátky ty, kdo na azyl nemají nárok, zasívá nervozitu do obyvatel starého kontinentu. Ukázal to i pokles podpory pro Angelu Merkelovou v německých volbách. Čísla o stavu migrace, která na českou vládu nosí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), takový pesimismus do jisté míry ospravedlňují.

Míra unijní úspěšnosti v návratové politice je 27 procent. To znamená, že jen necelá třetina osob, u nichž už se rozhodlo, že podmínky pro mezinárodní ochranu nesplňují, opustila Evropu.

Aktivní cesty, jimiž migranti proudí, jsou tři. Přes Řecko, Itálii a Španělsko. Právě na první jmenovaný vstupní bod do Evropy se vztahuje dohoda, již uzavřela EU s Tureckem. Tvoří základ pro navracení těch, jejichž žádost o azyl skončila zamítnutím a kteří přišli z Turecka na řecké ostrovy po 20. březnu 2016. Tehdy se dohoda aktivovala. Podle paktu má být schéma 1 : 1. Tedy za jednoho uprchlíka, který přijde z Turecka do Evropy, jeden, který putuje opačným směrem, protože na mezinárodní ochranu nemá nárok.

„Realizace schématu zůstává problematická a neefektivní. K 31. srpnu bylo navráceno pouhých 1307 osob, avšak do EU bylo přesídleno již 8815 syrských uprchlíků. Společné prohlášení přitom předpokládá, že EU z Turecka přesídlí jednoho Syřana za jednoho vráceného, který přicestoval na Egejské ostrovy nelegálně,“stojí ve zprávě, kterou mají LN k dispozici. Z toho plyne, že reálně schéma funguje zhruba v poměru sedm dovnitř, jeden ven.

Naplňování dohody s Tureckem hraje klíčovou roli. Podle Ireny Valentové z ministerstva zahraničí jde o časově náročný proces. „Unie a členské státy jsou si vědomy nutnosti zrychlení a zvýšení účinnosti návratových proce- dur, a to nejen pro řešení důsledků migrační krize, ale i v zájmu omezení zneužívání azylového systému. Je nutné, aby osoby, které vstupují nelegálně do EU s jiným než azylovým motivem, jasně viděly, že je čeká rychlý a efektivní návrat,“sdělila Valentová.

Politici o problému vědí, ale jsou opatrní. Nechtějí, aby se s nelegálními migranty svezli na vlně negativity i uprchlíci, které žene z domova ohrožení života a Evropa je morálně i zákonně povinná poskytnout jim dočasné útočiště. Pokračování čtěte na straně 2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.