Drahoš sází na bratry Koláře

Lidove noviny - - Domov - MARTIN SHABU

Jeden strávil desítky let v diplomacii, druhý dekádu v bance. Oba ale provází zájem o věci veřejné. Petr a Pavel Kolářovi nyní spojili síly, aby pomohli prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi.

PRAHA Podle posledních průzkumů má Jiří Drahoš šance probojovat se s Milošem Zemanem do druhého kola prezidentské volby. V tichosti si buduje tým nejbližších spolupracovníků. Jak zjistily LN, vsadil na bratry Kolářovy. „Pavel Kolář zastává funkci vedoucího volební kanceláře, v níž například organizuje výjezdy, zajišťuje chod administrativy a spravuje mi kalendář,“potvrdil redakci Drahoš.

Na veřejnosti je však známější jeho jiný spolupracovník a bratr Pavla Koláře – Petr, který byl velvyslancem v USA a Rusku. Jeho role? „Jako švec se držím svého kopyta, kterým je zahraniční politika a národní bezpečnost. S panem profesorem si o tom povídáme,“řekl LN exdiplomat. Sympatie Drahošovi vyjádřil už na jaře, kdy se rozhodl nekandidovat v prezidentských volbách sám. Do rozhodnutí se ale promítla skutečnost, že by s Drahošem cílili na tutéž voličskou skupinu.

Byznysový Pavel

Angažmá bratrů Kolářových v Drahošově týmu rozjely spekulace, že by se jeden z nich mohl v případě vítězství ve volbách ujmout funkce kancléře prezidenta republiky. „ Nerad bych se k tomu vyjadřoval. Já hlavně nechci pana profesora poškodit v kampani,“reagoval stručně Petr Kolář. Drahošovi další spolupracovníci upozorňují, že tak daleko, aby přemýšleli o rozdělení postů v prezidentské kanceláři, ještě zdaleka nejsou.

V čem konkrétně tedy Drahošovi pomáhají? „Pavel Kolář zařizuje profesorovi kontakt s podnikateli, kteří ho chtějí třeba podpořit. Anebo ani nechtějí dát peníze, ale jen ho blíže poznat,“řekl LN pod podmínkou anonymity člověk z Drahošova okolí.

Z životopisu Pavla Koláře, kte- rý LN získaly, vyplývá, že byl v letech 1999 až 2005 členem Unie svobody, tehdy vládní strany. Působil rovněž ve vysokých postech ve státní správě. Prošel funkcemi šéfa kanceláře u ministrů práce a sociálních věcí a vnitra. V roce 1998 byl krátce ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Později se stal náměstkem u ministrů informatiky za Unii svobody. Odtud v roce 2006 putoval na post náměstka v České poště, což se stalo předpolím pro přestup do byznysu. Následujících deset let pracoval v ČSOB, v níž se vypracoval na post ředitele útvaru pro vnější vztahy.

A jak se k bývalému prezidentu Akademie věd Drahošovi absolvent andragogiky na pražské filozofické fakultě a dlouholetý bankovní manažer vlastně dostal? „Pan profesor mě kontaktoval a já jsem si s ním několikrát v průběhu března a dubna povídal. Poté jsem rozvázal pracovní poměr v bance a odešel jsem k němu,“vysvětlil Kolář.

Ani jeho starší bratr Petr ale ne- patří v českém veřejném životě mezi neznámé postavy.

Diplomat Petr

Většina jeho kariéry je spjata s českou diplomacií. Postupně prošel posty velvyslance ve Stockholmu, Dublinu, Washingtonu a Moskvě.

Před čtyřmi roky však odešel ze služeb státu a stal se velvyslancem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ale už po roce se s jeho skupinou PPF a pozicí ředitele pro mezinárodní vztahy zase rozloučil. „Ten rok jsme se myslím snesli dobře – a pak jsme se radši rozešli,“zavzpomínal později na krátké intermezzo. Následně zakotvil v mezinárodní právní kanceláři Squire Patton Boggs.

Odstartoval Sarajevo

Kromě vhledu do zahraniční politiky se může Petr Kolář Drahošovi hodit ještě jinak. Má totiž zkušenosti z prezidentské kanceláře. Působil coby poradce exprezidenta Václava Havla.

A leccos prožil i v politice. Jako jeden z prvních v roce 1997 veřejně promluvil o utajeném sponzoringu ODS, o němž vědělo i vedení vládní strany. Přispěl tím k odstoupení Václava Klause z postu premiéra a pádu jeho vlády, rozkolu v ODS. „Bylo to moje svědomí a moje odpovědnost mladého 33letého člověka, který se nechtěl stydět,“uvedl předloni v rozhovoru pro web Neovlivní.cz o takzvaném Sarajevském atentátu.

Na přelomu roku koketoval s myšlenkou, že by v prezidentských volbách kandidoval. To si ale v březnu rozmyslel a podpořil Drahoše: „To je přesně člověk, který je slušný, důstojný, mravně integrovaný, ale zároveň to není žádný Antizeman.“Od té doby ale o náklonnosti k Drahošovi veřejně nemluví. Může to souviset s volební taktikou, neboť Drahoš se snaží získat na svou stranu potenciální voliče Miloše Zemana. Kolářovy spíše pravicové názory a jeho akcent na transatlantickou vazbu by je mohly odradit.

„Jsem tady poměrně profilován. Myslím si, že voliči Miloše Zemana, jejichž alespoň část potřebuje profesor Drahoš získat, mě moc nemusí,“přiznává Kolář bez obalu.

Podle zdrojů LN například pomáhá zařizovat Jiřímu Drahošovi setkání se zahraničními diplomaty.

Jiří Drahoš si v tichosti buduje tým nejbližších spolupracovníků. Snímek je z nedávných Dnů NATO v Mošnově. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ

Prezidentský kandidát

Petr Kolář. Jeho bratr Pavel je vedoucím Drahošovy volební kanceláře. FOTO MAFRA – ONDŘEJ NĚMEC

Diplomat

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.