Notting Hill: z knihkupectví galerie

Lidove noviny - - Domov -

Pět let opuštěnému knihkupectví teď svitla naděje, že se opět promění v dobrou adresu přátel umění. České centrum v Londýně totiž rozjelo sbírku, z níž by měl být spolufinancován projekt s pracovním názvem Bouda. V duchu původního krámku by na místě měla vzniknout umělecká galerie spojená s kanceláří, která by cílila na londýnské hipstery.

„Máme architektonický projekt i stavařské posudky, existuje i programový záměr. Doufáme, že zkraje příštího roku začneme stavět,“řekla LN Tereza Porybná, ředitelka londýnského centra.

„Bude to zajímavý protipól. Vedle sebe se ocitnou budova ambasády, která byla postavena v brutalistním duchu 60. let minulého století, jenž je mezi londýnskými hipstery ceněný, a naše Bouda, což je takový projekt ve stylu udělej si sám,“přibližuje manažerka, která jménem ministerstva zahraničí v britské metropoli propaguje českou kulturu.

Podle Porybné by na rekonstrukci nevelké dřevostavby stačily pouhé dva miliony korun, za které by vznikl podlouhlý výstavní prostor s částečně prosklenou střechou a malá kancelář směřující do zahrady. Většinu nákladů přislíbilo zaplatit ministerstvo zahraničních věcí, zbytek by pak měly pokrýt finanční dary, vybrané od jednotlivců i organizací.

Malá domů české kulturní diplomacie

Bouda je i „malou domů“. České centrum v Londýně žádnou svoji výstavní plochu otevřenou do ulice nemá a netradiční, byť malý prostor na dobré adrese by se mohl stát „výlohou“české kulturní diplomacie v těsném zázemí tradiční ambasády.

Bouda chce jít s dobou. „Chceme tu nabídnout akce pro současnější, mladší generaci, s důrazem na česko-britské umění. V okolí je mnoho uměleckých škol. A také samozřejmě doufáme, že někoho nadchne i malá stylová kancelář a pronajme si ji, aby nám Bouda generovala i nějaký zisk,“doufá Tereza Porybná.

Ač jde o projekt v režii České- ho centra, nemusí nutně být prostorem vyhrazeným jen pro české umělce.

„Máme volnost ve výběru témat a také důvěru. Myslím, že je důležité slepě nepodléhat agendě národního umění. Nicméně ráda prezentuji to, co se mně osobně na Češích líbí. Jsme národ chytrých a kreativních lidí,“ zdůrazňuje ředitelka Českého centra. První zájemce o Boudu, která zatím existuje jen v podobě vizualizací, ostatně už České centrum našlo.

Zázemí by tu měla najít Česká škola bez hranic, dobrovolnická organizace expatů, která v Londýně především o víkendu vyučuje v češtině. V jazyce, který v Londýně patří mezi ty exotické, se vzdělává na 200 dětí. A zdaleka ne jen těch, jejichž rodiče v britské metropoli pracují pro český stát.

Leží poblíž podobného krámku, který proslavil známý romantický filmový příběh s Julií Robertsovou a Hughem Grantem v roli knihkupce. Vyhlášené království knihomolů fungovalo v těsném sousedství československé (později české) ambasády v centru Londýna v le

Knihkupectví Notting Hill Books

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.