Duka: Volby pomohou utlačované většině

Lidove noviny - - Domov - STARÁ BOLESLAV

Tisíce lidí včera dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši, kterou sloužil biskup František Václav Lobkowicz. Kazatelem byl kardinál Dominik Duka, který mimo jiné připomněl blížící se parlamentní volby.

Podle něj je smutné, když se politici zabývají tím, co je výhodné jen pro jejich volební období. „Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu,“prohlásil Duka, podle nějž se jedině tak naplní úsilí o demokratickou společnost. „Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary některých menšin,“dodal kardinál.

Lidé se podle něj mylně domnívají, že jsou bezmocní nebo že je jich málo. Upozornil na to, že pokud lidé nejdou k volbám, nemusejí politici nic dělat a dělají jen to, co chtějí a co je napadne. Úkolem státu je přitom hlavně zajistit bezpečnost občanů, nikoliv vytvářet pocit bezpečnosti, a zabránit hospodářskému bankrotu, zdůraznil.

V souvislosti s odkazem svatého Václava kardinál připomněl slova spisovatele Karla Čapka, že tato tradice nepatří do muzea. Podle Duky se tato událost netýká jen církve, ale celé společnosti.

Hlavní bohoslužby se vedle zástupců církve zúčastnili i velvyslanci, představitelé armády a řada politiků, mimo jiné vicepremiér Pavel Bělobrádek, místopředseda sněmovny Jan Bartošek (oba KDU-ČSL) nebo bývalý prezident Václav Klaus.

Rozmary některých menšin je podle Dominika Duky ovládána většina společnosti. O tom, že blížící se volby vidí jako příležitost ke změně, promluvil kardinál na svatováclavské pouti.

Církev obnovila pouť před 14 lety

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal bývalý papež Benedikt XVI.

Svatý Václav byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti. čtk

Na pouti ve Staré Boleslavi byl Dominik Duka FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST

Kazatelem

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.