Policie posílá obvinění za Čapí hnízdo

Lidove noviny - - Domov -

PRAHA V nejbližších dnech se budou muset čelné tváře hnutí ANO Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem zabývat nejen vrcholící kampaní před sněmovními volbami. Policie totiž začala rozesílat obvinění podezřelým v kauze středočeské farmy Čapí hnízdo. A dokument mají i na státním zastupitelství. „Vyšetřovatel nám dnes doručil usnesení o zahájení trestního stíhání v případu Čapího hnízda,“uvedla včera Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Bližší informace o tom, komu přesně bylo usnesení odesláno, však neřekla.

Poslanecká sněmovna v září zbavila Babiše s Faltýnkem imunity, jak o to žádala policie. Ta je podezřívá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. V případu vystupují i Babišovi rodinní příslušníci.

Usnesení o zahájení stíhání musí policie doručit kromě obviněných také státnímu zástupci. A to nejpozději do 48 hodin od doby, kdy policie vyhotoví usnesení. Žalobce poté musí přezkoumat, jestli vše odpovídá zákonu. „Posuzuje, jestli je správně popsán skutek, jestli odpovídá právní kvalifikace a jestli také je usnesení náležitě odůvodněno,“vysvětlil LN Ondřej Šťastný, mluvčí Unie státních zástupců.

Pokud by žalobce dospěl k závěru, že něco nesedí, může dát policii pokyn k doplnění. V případě zásadních nesrovnalostí může usnesení i zrušit. Pokud si obvinění podají prostřednictvím svých advokátů stížnost, bude o nich opět rozhodovat státní zástupce.

Babiš i Faltýnek vinu popírají. Tvrdí, že kauza je má poškodit před volbami. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách poslanecké mandáty obhájí, policie bude muset žádat o jejich vydání znovu. sha

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.