Letenky pro prostořeký Hrad

Mluvčí prezidenta přirovnal kvůli rumu EU k Hitlerově třetí říši. A schytal bouři kritiky

Lidove noviny - - Domov - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Dostat Českou republiku do mezinárodních souvislostí je cílem každého politika, ale hradní mluvčí Jiří Ovčáček dokázal, že ne vždycky je to ku prospěchu věci. Výrok, kterým prezidentova prodloužená ústa zaujala zahraniční zpravodajské agentury, přispěl do přepjaté debaty o českém rumu. „Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!“napsal na sociální síť.

Ten menší nedostatek jeho sdělení spočívá v tom, že situace kolem zdravotního nebezpečí rumového aromatu je složitější. Jak v reakci na Ovčáčka uvedl český twitterový účet Evropské komise, všichni výrobci už od roku 2008 věděli, že jim běží desetileté moratorium. Během něj měli vymyslet, čím nahradí složky ve svých produktech, pokud existují vědecké doklady, že ovlivňují genetiku. Do té kategorie patří i rum.

Kdo spal při dějepise

Větším nedostatkem je neadekvát- ní srovnání nacistického Německa s dobrovolným projektem evropského společenství. Tím se také Ovčáček probojoval do cizokrajných zpráv a, jako obvykle, se mu povedlo promyšlenou prostořekostí stát se ústředním antihrdinou záplavy politických reakcí. V drtivé většině odsuzujících.

„Jaký prezident, takový mluvčí. Ovčáček je jen šikovný nástroj Miloše Zemana pro zviditelňování, urážení oponentů a rozdělování společnosti,“uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ovčáček ovšem později pro server iDNES.cz dodal, že hovořil sám za sebe, a osvětloval, že jeho výrok sedí, neboť „v roce 1943 také zakázala Říše pěstování chmele na Mšensku“.

Výrok rozčílil také europoslance, kteří Českou republiku v Bruselu zastupují. „Mluví jménem prezidenta eurofederalisty? Bože, to je pád. A Česká republika padá s nimi,“shrnul svůj postoj Pavel Telička, člen unijního zákonodárného sboru za hnutí ANO.

Přidala se i jeho kolegyně z komunistické frakce Kateřina Ko- nečná. „Srovnávat EU se třetí říší může pouze ten, kdo na základní škole prospal velmi mnoho hodin dějepisu a nevidí rozdíl mezi plynovou komorou, která měla zabíjet, a naopak ochranou spotřebitele před škodlivými látkami,“uvedla.

Jediný z politiků, kdo přišel se vstřícnějším slovem, je předseda SPD Tomio Okamura. V číselném žebříčku se posunul o jednotku nad Ovčáčka, ale dikci udržel. Evropskou unii označil za holport států s nadnárodním byznysem, jehož velín sídlí v Bruselu. „Svoboda slova mizí a nepřátelé Bruselu jsou dehonestováni, denně přibývají zákazy, příkazy a byrokracie. Fašizující tendence jsou jasně viditelné a nelze je nevidět – ano, jsme ve spárech čtvrté říše,“přepočítal Okamura Ovčáčkovo vyjádření.

Peking a šáteček

Zákopové situace před volbami využila k marketingovému apelu mládežnická odnož Starostů a nezávislých. Den před Zemanovými narozeniny, které připadají na svatého Václava, spolek oslavenci na Hrad předal jednosměrnou letenku do Pekingu. Letí mu to 11. října pět minut po půl třetí.

„Mladí Starostové a nezávislí se rozhodli v duchu cimrmanovských tradic vyjádřit takto svůj postoj k dlouhodobé činnosti Hradu,“okomentoval akci předseda spolku Erich Kříž. Letenku zakoupili mládežníci z vlastních zdrojů, ale současně spustili i veřejnou sbírku, z níž by rádi dokoupili další dva palubní lístky, aby prezident necestoval sám. Na trojsedačku by s ním podle spolku měl usednout i mluvčí Ovčáček a kancléř Vratislav Mynář.

K zamžení sváteční atmosféry ostatně ve čtvrtek přispěl i Zeman sám při svém pravidelném televizním pobytu na Barrandově, když pohaněl všechny sociálnědemokratické premiéry s čestnou výjimkou sama sebe a zakončil obodováním stávajícího předsedy vlády. „Sobotkovu vládu mohu hodnotit jako vládu promarněných příležitostí, vládu čekání na reformy, které nepřišly, vládu údržbářskou,“sdělil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.