Musk chce už brzy dobýt Mars

Lidove noviny - - Svět - ADELAIDE, Austrálie

Americká soukromá společnost SpaceX chce kMarsu vyslat svou první vesmírnou loď s nákladem za pět let a už dva roky poté i raketu s lidskou posádkou. Podle agentury Reuters to včera na 68. mezinárodní astronautické konferenci v australském Adelaide řekl šéf firmy Elon Musk.

Podnikatel mimo jiné sdělil, že společnost v zájmu ušetření nákladů poněkud zmenší původně zamýšlenou velikost nové nosné rakety vyvíjené pro lety k rudé planetě. Stavba by podle Muska měla začít už v první polovině příštího roku. Nosná raketa BFR by měla být vysoká 106 metrů a mít průměr devět metrů, místo ještě loni zamýšlené výšky 122 metrů a průměru 17 metrů. Její pohon zajistí 31 motorů Raptor proti plánovaným 42. Samotná kosmická loď, vybavená šesti Raptory (původně jich mělo být devět), bude podle aktuálního projektu dlouhá 48 metrů a do jejích 40 kabin se vejde až 120 lidí.

Pokud jde o náklad, BFR zvládne jeho celkovou hmotnost až 150 tun. To je pětkrát více, než činí maximální nosnost současné nejsilnější verze nosné rakety společnosti SpaceX Falcon.

První let k sousední planetě Země SpaceX plánuje na rok 2022, půjde však jen o přepravu nákladu. Mělo by jít o dva lety s materiálem potřebným pro pří- chod lidí na Mars. Mise s lidskou posádkou by měla následovat už dva roky poté, v roce 2024. Očekává se, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle k Marsu svou první lidskou výpravu až o zhruba deset let později.

Musk původně plánoval použít soupravu vesmírných plavidel k podpoře kolonizace Marsu, což chtěl v roce 2018 zahájit nepilotovaným modulem nazvaným Red Dragon (Rudý drak). SpaceX se ale podle něj nyní místo toho soustředí na jeden raketový systém. „Jsem si docela jistý, že můžeme tuto vesmírnou loď dokončit a být připraveni k jejímu vypuštění do pěti let,“řekl Musk. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.