Referendum? Spíš je to průzkum

Lidove noviny - - Svět - MARTIN HAMPEJZ

PRAHA Nedělní referendum o nezávislosti Katalánska je ve skutečnosti jen jakýmsi průzkumem veřejného mínění, protože ho centrální vláda vMadridu nepovolila, říká v rozhovoru pro LN z Univerzity Karlovy. Podle něj jde spíše o emoce a ideologické rozbroje. Nezávislost totiž nechce ani polovina Katalánců.

politolog Martin Mejstřík

LN Španělské úřady se v posledních dnech snaží zabránit konání hlasování. Uskuteční se v neděli referendum o nezávislosti Katalánska?

Něco se určitě uskuteční. Proběhne nějaké hlasování lidí, kteří přijdou a vyjádří svůj názor, ale nepůjde o platné referendum. Je to tak kvůli tomu, že španělský ústavní soud konání referenda zakázal, tudíž tam nemohou být ani označené urny či oficiální volební místa.

Vše bude neoficiální, protože jiný způsob ani španělský zákon neumožňuje. Podobně proběhlo neoficiální referendum i v roce 2014, kdy šlo více méně pouze o aklamaci občanů, ale nešlo o oficiální referendum.

LN Jaký tedy může mít dopad takovéto hlasování?

Praktický dopad ve smyslu, že by 2. října nastala nezávislost Katalánska, to nebude mít žádný. Nejde totiž o oficiální akt. Navíc přes více než sto starostů menších měst v Katalánsku odmítlo, aby se v jejich aglomeracích konalo referendum, což znamená, že do hlasování se ani nezapojí celé Katalánsko. Půjde tedy spíše o veřejnou manifestaci, jakýsi průzkum veřejného mínění a nálady v Katalánsku.

LN Nakolik je v tuto chvíli populární idea nezávislého Katalánska? Zvýšila se v posledních letech podpora této myšlenky?

Neřekl bych, že by se podpo- ra navýšila. Ostatně i strany, které jsou pro nezávislost Katalánska, nejsou silnější než před pěti lety. Odhaduje se, že pro nezávislost je v tuto chvíli tak čtyřicet až čtyřicet pět procent obyvatelstva, kdyby se konalo skutečné referendum.

Když však dojde pouze k této aklamaci, tomuto veřejnému hlasování, podpora bude mnohem větší, protože se k hlasovacím urnám dostaví spíše jen podporovatelé nezávislosti, protože budou mnohem více motivováni.

LN Během posledního týdne Madrid poslal do Katalánska až pět tisíc policistů, probíhá zatýkání či zabavování uren. Nakolik je v porovnání sminulostí atmosféra vypjatá?

Je to relativně novinka. I dříve samozřejmě byla při referendu nebo při volbách atmosféra vypjatější, nicméně to bylo spíše na úrovni sousedského pošťuchování. Nyní centrální vláda vMadridu nechala zabavit i materiály určené pro hlasování v prostorách katalánské vlády, což vyvolalo vlnu emocí i mezi politiky. Následkem toho začal katalánský premiér hovořit o autoritarismu, což připomíná Španělům citlivé téma – období vlády Franciska Franka. To vše vyplynulo letos v daleko emotivnější situaci a Katalánci začínají vnímat otázku nezávislosti spíše přes emoční stránku.

LN Proč Madrid nedovolí konání referenda, když se pro nezávislost vyslovuje méně než polovina všech Katalánců?

Španělsko je regionálním státem, na svém území má spoustu menšin, které mají větší či menší míru autonomie. Španělská vláda se snaží chránit územní celistvost země.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.