Pavinec

Lidove noviny - - Horizont -

spolurozhodovat, avšak cítí, že ať volí, jak volí, vždy je to stejné. Že jsou degradovaní na voličský kanonenfutr či na ony kuličky, které si elity cvrnkají do svých důlků.

Když se pak na takto pohnojeném poli objeví „pastýř“těchto dosud bezprizorných oveček, začínají problémy. To potkalo i Německo, dosud vzorného žáka demokracie, evropského ekonomického primuse a pacifistu non plus ultra. Ať mám velké sympatie k paní Merkelové, její otevření vrat milionové migrantské tsunami a slavnou větu „zvládneme to“musím považovat za ukázku zduřelého elitářství. Aniž by se zeptala vlád spolkových zemí, které to dnes „musejí zvládat“, učinila zásadní rozhodnutí sama.

Jaký div, že z AfD, původně korektní euroskeptické strany, stal

Putna

Středa Baldýnský se onen pastýř. Ačkoliv jí dalo hlasy i hodně jinak slušných, leč uražených občanů, je dnes v rukou nahnědlé spodiny. Její místopředseda je „hrdý na výkon německých vojáků za války“a na tiskovce tvrdí, že v programu AfD není nic, z čeho by měli mít Židé v Německu strach. Nemělo by to být tak samozřejmé, že je zbytečné o tom vůbec mluvit? Asi ne, asi tam cosi smrdí.

Zaznamenal jsem názory, že z úspěchu AfD může koneckonců profitovat Česko. Že oslabená německá vláda nebude moci spolu s Francií vyvíjet tlak na větší integraci EU, která se nám (?) nelíbí. Něco takového si může myslet jen politický blb. Zaprvé mi to připomíná výroky německého konzervativního politika Schachta, že si Hitlera do vlády jen „najali“.

Čtvrtek Rejžek A zadruhé mám snad věřit tomu, že ve světě hromadících se třaskavin nám bude lépe v rozvolněné a málo funkční EU, či dokonce mimo ni, jak hlásá japonský politický podnikatel Okamura? S holým zadkem v trní?

Když se dívám na české volební preference, vypadá to, že většina voličů by proti takovému osudu nebyla. Zvítězí-li předpokládaná strana, nedostane se nám totiž jen varovného pavince jako Německu, ale přímo zničujícího kravince. A pěkně si v něm pošmatláme. JIŘÍ HANÁK

Pátek Šustrová Sobota Hanák

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.