Pravoslavní extremisté

Osobní výběr ze světového tisku

Lidove noviny - - Orientace Pracovna -

Tento termín se teď objevuje v ruském tisku častěji, i když, pravda, provládní média se mu vyhýbají. Pravoslavný extremismus. Že něco takového v Rusku dávno existuje, se ví. Hitem sdělovacích prostředků se ale téma pravoslavného radikalismu stalo až v souvislosti s Matyldou.

Matylda je film. Natočil ho režisér Alexej Učitěl, který se díky němu proslavil po celém světě, aniž by svět snímek zhlédl. Pojednává o vztahu baleríny imperátorského divadla Matyldy Kšesinské a careviče Mikuláše Alexandroviče Romanova. Jenže v roce 1896, kdy je Mikuláš korunován ruským carem, ho navzdory lásce k tanečnici ožení s Alexandrou Fjodorovnou.

Neexistují ani jedny ruské noviny, které by o filmu nenapsaly. Novináři přemítají nad etickým problémem – příběh je sice založen na pravdě, ale je dotvořen. Carměl poměr s balerínou, ale ještě předtím, než se oženil. Neexistují žádné důkazy o tom, že by pak manželce s Matyldou zahýbal. Jenže ve filmu to tak je, i když jeho tvůrci tvrdí, že jde o fikci. Jak napsal vládní list Russkaja gazeta, jde tedy o jasnou lež. Naopak liberální Novoje vremja v rozsáhlém rozhovoru „Protože to jsou barbaři a chtějí jimi být“dává hlas advokátovi režiséra Konstantinovi Dobryninovi. Připomíná i pravoslavnou extremistickou organizaci Křesťanský stát – Svatá Rus, která útočí na kina, kde se film má promítat, nebo největší bojovnici proti filmu, poslankyni a bývalou prokurátorku Krymu Nataliji Poklonskou. „Právní útoky poslankyně Poklonské a jejích stoupenců jsou vyčerpány a nedávno se definitivně změnila jejich kvalita – staly se pouličním extremismem a terorismem,“řekl advokát. Je to po dlouhé době poprvé, kdy se v souvislosti s terorismem v ruských novinách nepíše o islámu.

*** PETRA PROCHÁZKOVÁ Druhým hitem ruských novin je mrtvý ruský generál Valerij Asapov. Zahynul v Sýrii, 24. září ho měla na velitelském stanovišti syrské armády zasáhnout minometná střela. Stalo se tak při dobývání syrského města Dajr az-Zaur. Celá syrská mise ruské armády je zahalena tajemstvím, opředena fámami a opepřena neustálými skandály vyplývajícími z polopravd a vyslovených lží, ani tato tragédie není výjimkou.

Podrobné vyšetřování případu experty a novináři z Nové gazety v článku „Kdo poslal generála do přední linie?“ukazuje, že to všechno bylo nejspíš trochu jinak. Zatímco vládní média naznačovala, že v oblasti byla spousta amerických džípů a kdo ví, zda ho tedy nezasáhli Američané, Telegram – kanál Věstník Damašku – zase přišel s tím, že jde zřejmě o zradu ve vlastních řadách. Minometný útok totiž začal, jakmile se od velicího stanoviště vzdálil syrský dobrovolnický oddíl, kte- rý měl vysokého ruského důstojníka chránit. Novaja gazeta po pečlivé investigaci usoudila, že generál byl buď příliš velký hrdina a nebál se inspekce ani v přední linii, nebo byl neopatrný a nezodpovědný, popřípadě podcenil nebezpečí.

Velitelské stanoviště bylo údajně tak nápadné, že si ho nebylo možné nevšimnout. Navíc Asapov neměl ochranku, ale ani pověření, které by ospravedlňovalo jeho pobyt na frontové linii. Zkrátka, konstatuje Novaja gazeta, jako vždy: oficiální místa mlží, média mají o čem psát a veřejnost neříká nic, neboť je zvyklá už po mnoho desetiletí na neustálý přísun zinkových rakví ze zahraničí. O jednu víc, žádný problém.

Podle vyšetřovatelů se lidským masem stravoval celý Krasnodar, neboť vynalézaví vrazi dodávali své úlovky vyhlášeným restauracím v celém městě

*** Jestli něco přehlušilo skandály kolem filmu Matylda a smrt generála, je to příběh kanibalů z Krasnodaru. Jednou za čas se v Rusku nějaký ten pojídač lidského masa objeví, ale tato kriminalistická epizoda má zvláštní příchuť – doslova. Podle vyšetřovatelů se totiž lidským masem stravovalo celé město, neboť vynalézaví vrazi dodávali své úlovky vyhlášeným podnikům. Manželé Bakšejevovi na fotografiích zveřejněných v Moskevském komsomolci vypadají jako prostí ruští občané, pan Bakšejev snad trošku naštvaný občan.

Pokud někdo čekal, že novináři budou shánět pro svoji stať informace od vyšetřovatelů, bude zklamán. Protože hlavním hrdinou článku „Kanibalové z Krasnodaru mohli dodávat maso do městských restaurací“je majitel kavárny na sídlišti Jubilejní. Tvrdí, že paní Bakšejevová u něj žádala o práci kuchařky. Tak z toho mrazí. Majiteli podniku byla podezřelá proto, že se neobyčejně intenzivně zajímala o to, kde nakupuje maso, zda je čerstvé a musí-li mít certifikát. Naštěstí přijata nebyla. „Na místě kriminalistů bych se teď zajímal o to, kde pracovala ještě jako kuchařka a kam dodávala své zboží.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.