Dejte maso

Lidove noviny - - Relax Gourmet -

dostane do sebe jenom poloviční množství vody, i když dostatečně pije,“upozorňuje veterinářka. Výsledkem je zvýšená koncentrace moči, což vede ke vzniku močových kamenů a chorobám močových cest.

U psů zase může stát nevhodná strava za alergie, vnitřní krvácení, bolesti žaludku, dehydrataci nebo jaterní a ledvinové selhání. „Je pravda, že civilizačních chorob domácích mazlíčků přibývá. Jen za posledních pětadvacet let vzrostly počty psů s cukrovkou dokonce 2,5krát – v současnosti trpí touto nemocí až čtyři procenta psů,“říká také profesor Kliniky chorob psů a koček při brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě Miroslav Svoboda. Raketově podle něj přibývá i pacientů s alergií a rakovinou. Kočky podle něj trpí cukrovkou zhruba ve dvou procentech.

Astronomickým tempem proto rostou i výdaje za veterinární péči. Podle Českého statistického úřadu nabobtnal účet za veterinární služby od roku 2009 do roku 2015 o více než čtvrtinu – lidé za ně vydali asi dvě miliardy korun. Pokud se k tomu připočtou i tržby obchodníků s krmivy či zvířecími potřebami, vyjde suma kolem 12 miliard korun.

„Všechno ale nemusí způsobit jen nevhodná strava, zvířata také žijí nesrovnatelně déle,“podotýká profesor Svoboda. Pes se dnes podle něj dožívá v průměru dvanáct a půl roku, kočičí život bývá ještě o dva roky delší. „Což se na jejich zdravotním stavu samozřejmě odráží,“doplňuje veterinář. Lidé by proto měli u svých mazlíčků stejně jako u sebe myslet kromě kvalitní stravy také na dostatek zábavy a zdravého pohybu.

Velmoc chovatelů

Česko patří k chovatelským velmocem – podle posledních průzkumů z roku 2015 měla nějakého domácího mazlíčka více než polovina českých domácností. „Asi čtvrtina lidí vlastnila psa – to znamená, že tady žilo asi 1,2 milionu psů. Kočku si pořídila necelá pětina obyvatel, což je přibližně 800 tisíc lidí,“řekla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Třeba jen u pražského magistrátu je evidováno více než sto tisíc psů – a to se nejedná o přesné číslo, protože ne každý chovatel má svého psa evidovaného.

Autorka je spolupracovnicí LN

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.