Žijeme ve společnosti bez otců

Lidove noviny - - Front Page - PŘEMYSL HOUDA

Dítě potřebuje tátu i přítele, říká italský psychoanalytik Luigi Zoja

PRAHA Ze společnosti mizí otcové. Ne že by se děti rodily bez jejich přičinění, otcové fyzicky nevymřeli a stále se mezi námi vyskytují, problémem však je, že se vytrácí otcovský princip. A spolu s ním pravidla, která by lidé ve společnosti ctili, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN italský psychoanalytik Luigi Zoja.

Absence otcovské figury podle něj negativně dopadá na chlapce i dívky, byť na každé pohlaví jinak. U chlapců se to obvykle projevuje už v teenagerovském věku, a to sklonem nedodržovat společenské normy. Dívky mívají problémy později – při výběru partnera. „Tyto ženy se mýlí mnohem častěji než průměrné. Začnou s někým žít, ale málokdy se ve vztahu, do nějž vstoupí, cítí delší dobu komfortně. Mají větší sklon unikat, opouštět svůj protějšek,“říká Zoja.

Přiznává, že i on měl během svého dospívání problém. „Možná, že jsem dokonce svou knihu začal psát proto, že jsem „otce“nikdy neměl. Byl pro mě velice drahým přítelem, ale nikdy mi nebyl otcem,“vysvětluje u příležitosti vydání českého překladu rozšířeného vydání knihy Soumrak otců.

Zoja přitom zdůrazňuje, že muž musí dát dítěti obojí: tatínka i přítele. Pokud se jednoho nedostává, nejedná se o funkční model. Více čtěte na stranách 13 a 14

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.