Prezidentovo ruské turné ve velkém stylu

Lidove noviny - - Domov - BLAHOSLAV HRUŠKA

PRAHA Nadcházející listopadovou cestu do Ruska pojal prezident Miloš Zeman ve velkém stylu. A to nejen co do počtu členů delegace a podnikatelského doprovodu, ale i hned tří měst, která navštíví.

Oficiálně 20. listopadu z Prahy se Zemanem do Ruska vyrazí 12 členů delegace a patnáct lidí z doprovodu. K tomu je ale třeba připočíst i podnikatelskou misi, kterou s sebou Hrad tradičně bere. A ta bude rekordní.

Na „zájezd“s prezidentem organizovaný Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou, který zástupce firem vyjde zhruba na 70 tisíc korun, se přihlásilo přes 120 byznysmenů. Do Ruska tak vyrazí nejen oba vládní airbusy, ale i pronajatý charterový letoun.

Zeman ruské turné zahájí v letovisku Soči, kam ho na svou luxusní „daču“u černomořského poběží letos v září pozval šéf Kremlu Vladimir Putin. „Je to svým způsobem vyznamenání,“poznamenal k tomu český prezident. S Putinem se Zeman již jednou v Soči sešel – v únoru 2014 se tu krátce potkali na olympiádě. Tehdy ale Putin Zemana nepohostil u sebe doma.

Ze Soči se Zeman přesune do Moskvy, kde se sejde s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Výstava z Hradu

Čeká ho tu projev na česko-ruském byznysovém fóru, vmoskevském Historickém muzeu také Zeman zahájí výstavu ze sbírek Pražského hradu. K vidění bude mimo jiné kopie korunovačních klenotů nebo část Svatovítského pokladu. Ruské turné podle předkládací zprávy Hradu vyjde na necelé tři miliony korun. Bez dopravy – tu totiž v rámci svého rozpočtu hradí armáda.

Zeman putování po Rusku zakončí v Jekatěrinburgu. Kromě toho, že si na tamější Uralské fe- derální univerzitě převezme čestný doktorát, míří český prezident na Ural především kvůli podpoře byznysu.

Na letišti Uktus nedaleko Jekatěrinburgu se například licenčně montují letouny L 410 kunovické firmy Aircraft Industries, za níž stojí ruský kapitál. Příležitostí pro český byznys by mohla být také obnova tramvajového vozového parku, který do Jekatěrinburgu kdysi dodala společnost ČKD.

Cestu do Jekatěrinburgu Zeman slíbil před třemi roky na Brněnském strojírenském veletrhu Jevgeniji Kujvaševovi, gubernátoru Sverdlovské oblasti, kde čtvrté největší ruské město leží. Zeman mimo jiné tehdy podpořil i kandidaturu Jekatěrinburgu na pořádání Světové výstavy EXPO 2020. Ta ale nakonec připadla Dubaji.

Mnohem zajímavější než Kujvašev je však člověk, který v Česku kontakty s Uralem se záštitou Hradu pěstuje. Není jím nikdo jiný než Zemanův osobní přítel, podnikatel a předlistopadový velitel tankové divize Zdeněk Zbytek.

V režii Zemanova přítele

Podle informací LN to byl právě on, kdo před dvěma lety zařídil Kujvaševovi soukromou audienci u Zemana na Pražském hradě. Pro Zbytkův byznys, který spočívá v dojednávání kontraktů pro české firmy v Rusku, bude Zemanova návštěva Jekatěrinburgu klíčovou podporou.

Turné po třech ruských městech je poslední velkou Zemanovou cestou před nadcházejícími prezidentskými volbami. A vzhledem k prezidentově chatrnému zdraví dost náročnou. Na cestě Zeman stráví pět dnů, čekají ho dva přelety. A také velké výkyvy teplot. Zatímco v černomořském letovisku Soči má být příjemných 15 stupňů, v Jekatěrinburgu předpověď hlásíminus deset stupňů.

Kvůli příliš náročnému střídání prostředí ostatně z ruského turné vypadla původně zvažovaná položka itineráře – metropole Tatarstánu Kazaň. I tam má Zdeněk Zbytek, neformální organizátor prezidentovy cesty na Ural, čilé obchodní kontakty.

Miloše Zemana čeká během pětidenní cesty do Ruska Putin, byznys i tuhá zima.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.