Konečně. Jágr poprvé skóroval

Lidove noviny - - Sport - ANTON ZELENKO

Jaromír Jágr se dočkal první branky v dresu Calgary. Věří, že si i nadále zachová přízeň fanoušků.

PRAHA Naposledy skóroval letos na apríla. Pak začalo čekání hokejisty Jaromíra Jágra na další branku. Mezitím zažil konec angažmá na slunné Floridě, v dresu Calgary se do NHL vrátil až po startu sezony. A na západě Kanady už si odbyl také svou premiérovou trefu – proti Detroitu, když překonal gólmana Petra Mrázka.

„Každý první gól v novém týmu je výjimečný,“pravila legenda, která tento pocit zažila už podeváté. Přesně tolika působišti Jágr během své kariéry prošel.

V hokejem posedlé Kanadě se ale zabydluje poprvé. Lidé ho poznávají, kam vkročí. Vědí, co všechno ve svém sportu dokázal. I proto se po Jágrově gólovém „poprvé“rozpoutalo v domácí hale Flames červené peklo. „Lidi tu hokej milují. A já se jim chci za přízeň odvděčit.“

Od prvního dne ve městě rodea k němu fanoušci přistupují jako k legendě, což nebere Jágr jako samozřejmost. Když ho hlasatel vyvolal po výhře 6: 3 nad Red Wings jakožto první hvězdu utkání, místo klasického puku věnoval fanynce podepsanou hokejku. A dojal ji tím k slzám.

Velký večer zahájil Jágr přihrávkou na první ligový gól nováčka Marka Jankowského. Když Mrázek vyrazil krajanův střelecký pokus, první na brankovišti byl právě zelenáč ve službách Flames. Od jeho kalhot se puk odrazil za gólmana a premiérová branka v NHL byla na světě.

„Je pro mě čest, že mi na úplně první gól přihrál právě on,“neskrýval radostné emoce Jankowski. Trochu pochybuje, zda sám bude hrát v pětačtyřiceti le- tech hokej. „Je obdivuhodné, na jaké úrovni se Jágr stále nachází.“

Český útočník přihrával v NHL na první branku už celkem 12 hokejistům.

S humorem sobě vlastním tuto neobvyklou statistiku okomento- val. „Hraju už 27 let, takže mě to číslo až tolik nepřekvapuje. Abych pravdu řekl, čekal bych, že jich bylo víc,“rozesmál Jágr bezprostředně po zápase reportéra i přítomné diváky v aréně Scotiabank Saddledome.

Číslo 68 ale asistencí nepromluvilo ten večer do statistik naposled. Ve druhé třetině si rychlík Johnny Gaudreau trpělivě počkal, až bude Jágr na správném místě a přesnou žabičkou našel veteránovu hůl. „Johnny to celé připravil. Já už jen zakončoval do prázdné branky,“komentoval skromně svou první gólovou situaci nové sezony Jágr. S nadsázkou dodal, že o poznání mladší spoluhráč se na něj musel při úniku dlouho načekat.

Právě mladé hvězdy Gaudreau a Sean Monahan doplňují rychlou hrou a dravostí Jágrův přehled a zkušenosti. „Oba jsou nadaní, šikovní hráči. Zároveň hrají každý jinak. Johnny více přihrává, dobře si poradí v situacích jeden na jednoho. Sean má zase parádní střelu, rozený snajpr,“chválil nedávno své hokejové „učně“v Calgary.

Třetí pětka mu nevadí

Flames se naladili na vítěznou vlnu a výsledkově dávají zapomenout na rozpačitý začátek sezony. Tým našel styl, který mu vyhovuje, což potvrdil také v utkání s Detroitem. To bylo čtvrtým vítězstvím z pěti posledních duelů. „To jsme přesně potřebovali, dostat se rychle do vedení. Zbytečně jsme neztráceli puky. Věděli jsme, že zejména od Red Wings hrozí nebezpečné protiútoky.“

V posledních střetnutích se posunul Jágr do třetí formace, rozhozený z toho ale není. Ví, co odlišuje průměrné celky od těch nejlepších.

„Pokud se chceme zařadit mezi elitní týmy, musí skórovat také třetí a čtvrtá pětka. Zatím nemáme moc šancí, nehrajeme často přesilovky. Takže nám nezbývá, než pilovat hru v plném počtu. A zůstávat v plusu, což se nám tentokrát znovu povedlo,“byl rád druhý nejproduktivnější hráč historie NHL.

Budoucí člen hokejové síně slávy ví, že nároční příznivci z něj nemusejí být paf věčně. Pokud se nedostaví výsledky, dokážou se proměnit z nejoddanějších fanoušků v nekompromisní soudce. „Je to jen na mně,“uvědomuje si Jágr.

Jaromír Jágr (vlevo) a Johnny Gaudreau oslavují branku českého veterána. FOTO ČTK/ AP

Gólová radost.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.