Po zahradnicku

Lidove noviny - - Relax Zahrady -

podle rozměru hrnce. Místní to dobře vědí.

Samozřejmě převažují pěstitelé z Německa, ale když už tak z celého a ze všech okolních zemí k tomu. Prémiová místa patří legendárním firmám, jako je Foerster nebo Gaissmayer, ale okruh prodejců vůbec není trvale ustálený. Špitá se, že na nové místo je 200 přihlášek a pořadatelé velmi důsledně vybírají. Přesto jsou tu nové a mladé začínající firmy.+ Jen musí přijít s něčím opravdu novým. Buď v sortimentu, nebo v přístupu. Kdo je z jaké země, tu nehraje roli, lidem jde o kytky. Alpinky od Holzbecherů tu mají už po léta dobrý zvuk a stálé zákazníky. Naopak, lidé to kvitují a jakýsi chlapík vtipně prohlásil, že má raději Brno než Prahu, k velkému pobavení všech přítomných. A to je tu cítit na každém kroku. Pro všechny jde především o setkání nad květenou, kterou mají rádi a která je spojuje. Když pak v neděli skládáte prázdné bedny do auta, víte, že perenky jsou v dobrých rukou.

Květiny z továren

Jako by se pěstitelské tradice vytratily a obecné povědomí o tom, že podzimní čas na sázení je u většiny rostlin výrazně vhodnější, bylo převálcováno jarem. Brnkání na emoce přehrnulo rozum.

Po roce 2009 trh výrazně propadl, zaúpěli zahradníci i zahrádkáři. Každý po svém. Jako by měly obě strany čas na zamyšlenou. Kupující přestal chtít být jen za kavku a začal se ptát, proč mu každá koupená kytka nejdřív shodí všechny listy, téměř zajde a pak je nutno ji celou znovu vypiplat. Aby zašla o rok později z neznámých příčin. Lidi dlouho svalovali vinu na sebe, říkali, že nevypěstují ani šnytlik. Jednoho krásného dne jim ale došlo, že je někdo bere na hůl. Ne všem, ale mnohým. Z mnohých zahradníků se mezitím bohužel stali překupníci a dopěstovávatelé, ostatní zkrachovali, zestárli nebo šli dělat něco jiného.

Odkopek a kytka přes plot se staly zase artiklem a jednou z mála cest, jak se dostat k rostlině, která skutečně vydrží. Několik zahradníků, kteří množí vlastní rostliny, ještě existuje a pár nových dokonce vzniklo. Také je vidět, že podzimní sezona posiluje, a to nejen kvůli astrám a listopadkám. Pár lidí si všimlo, že růže i ovocné stromky jsou lepší dobývané než hrnkované, nehledě na cenu. Taky sázet trvalky na podzim je z mnoha důvodů lepší než zjara. Jen se to zapomnělo a nikdo neví proč.

Autor je zahradník, spolupracovník LN

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.