Pro dlouhé večery

Lidove noviny - - Relax Zahrady -

Romantika, napětí, výlety do historie i současnosti. Pokud po něčem takovém uprostředmelancholického podzimu toužíte, následující knihy jsou odhodlány vám to na svých stránkách zprostředkovat.

Přesuny v čase a lásku napříč stoletími přináší osmidílná knižní série Cizinka ( Omega, 399 Kč) americké autorky Diany Gabaldon. Hlavní hrdinka, bývalá armádní zdravotní sestra Claire, se v roce 1945 vrací z války a se svým manželem se vydává na druhé líbánky. Když se při jedné z vycházek dotkne jednoho z menhirů, náhle se ocitne ve Skotsku roku 1743. Setkání s horalem Jamiem Fraserem způsobí, že je nucena volit mezi věrností a touhou a také mezi dvěma světy i dvěma životy. Ve druhém díle s názvem Vážka v jantaru ( Omega, 399 Kč) odehrávajícím se ve Francii jejich láska projde další zkouškou. Nyní přichází na knižní pulty třetí díl s názvem Mořeplavec ( Omega, 499 Kč), v němž se oba milenci po dvaceti letech znovu setkávají. Claire, která me- zitím ve své době porodila Jamieho dítě, se vrací do Skotska 18. století i se svou dcerou a je odhodlána tu zůstat. Co ale letité odloučení udělá se dvěma spřízněnými dušemi? Podle romantické historické ságy s prvky sci-fi byl ve Spojených státech natočen seriál Cizinka s Caitrionou Balfeovou a Samem Heughanem v hlavních rolích. Jeho třetí řada, kterou budou moci ode dneška sledovat i čeští diváci na Prima Love, je televizní adaptací knihy Mořeplavec. Román i seriál nabízí příběh komplikované lásky plný dějových zvratů, exkurzi do historie i uhrančivou atmosféru mlžné skotské krajiny.

Thriller Blackout: Zítra bude pozdě ( Omega, 399 Kč) naopak útočí na čtenáře z ryzí přítomnosti. Marc Elsberg se v něm rozhodl vyprávět o kolapsu dodávek elektrické energie a nastínil děsivý, ale realistický scénář konce naší civilizace. Jednoho chladného únorového dne zkrátka zhasnou světla v Itálii a záhy poté i v celé Evropě. Co se stane pak a kdo za tím vším stojí? Knihy přinášející mrazivý obraz možné apokalypsy se v Německu prodalo kolem dvou milionů výtisků.

Zcela skutečný příběh pak nalezneme v autobiografii Marie Fredrikssonové, zpěvačky kapely Roxette. „Chci vám vyprávět, jaké to je, když člověka zasáhne osud tak, jako zasáhl mě,“píše ve své knize Listen to my Heart: Moje láska k životu ( Omega, 299 Kč). Po dětství poznamenaném chudobou se Marie stala populární zpěvačkou a zažila, kterak se sen stává skutečností. Úspěch však ztratil smysl v okamžiku, kdy jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku. Rakovinu sice porazila, ale následky zůstaly a donutily ji pódia definitivně opustit. (red)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.