Nahrávka: jak vláda prodala OKD za míň

LN EXKLUZIVNĚ přinášejí záznam jednání kabinetu o privatizaci důlní firmy Akcie přiklepl nižší nabídce

Lidove noviny - - Front Page - MARTIN SHABU

PRAHA V úterý 23. března 2004 v podvečer se schylovalo k obří transakci. Stát prodával menšinový podíl v důlním podniku OKD. Klíčový materiál přinesl na vládu tehdejší ministr financí, dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Až dosud bylo tajemstvím, jak probíhalo jednání o jedné z nejkontroverznějších privatizací posledního čtvrtstoletí.

Do kauzy přinesl bezprecedentní posun Obvodní soud pro Prahu 2. Ten zjišťuje, zda soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku způsobili škodu 5,7 miliardy korun, když přichystali podklady pro nevýhodný prodej. Soud si zažádal o zvukovou nahrávku jednání vlády, kterou na svém říjnovém jednání pustil a již LN zaznamenaly. Jinak jsou zasedání kabinetu vždy neveřejná.

Znalci české justice redakci po- tvrdili, že jde o zcela ojedinělý moment, kdy si soud vyžádal a skutečně jako důkaz i získal zvukovou nahrávku z jednání vlády. Z ní jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, která za podíl státu nabízela na jaře 2004 o 850 milionů více než Karbon Invest, a mnozí z nich pochybovali, že exkluzivní prodej Karbonu je správný.

Přesto podíl padl do rukou firmy, za níž stál Zdeněk Bakala, jak se později ukázalo. LN se zeptaly tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly, ministra průmyslu Milana Urbana i Bohuslava Sobotky, proč podporovali prodej Karbonu, ačkoli měli k dispozici vyšší nabídku od Penty. Neodpověděli.

Existuje alespoň vyjádření Sobotky ze zářijového jednání soudu, kam přišel jako svědek: „Po třinácti letech si na tuto situaci nevzpomínám. Pokud vláda jednou rozhodla o tom, že jedná exkluzivně, tak nevyžádaná nabídka je zkrátka nevyžádaná nabídka. Proto se jí říká nevyžádaná nabídka.“Pokračování čtěte na stranách 2 a 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.