Blbců se bát nemusíme, tvrdí děti

Lidove noviny - - Front Page - ŠÁRKA KABÁTOVÁ PROSETICE

Do začátku vyučování zbývá necelých 45 minut. Prosetice na Teplicku, zahalené mrazivým oparem, se teprve probouzejí. Ulicí lemovanou supermarketem, kasinem a hernou, což je mimochodem jediné místo široko daleko, kde se dá po ránu koupit káva, procházejí dva zametači, sem tam někdo míří na autobusovou zastávku.

Rodiče s dětmi se kolem školy uprostřed sídliště s nevalnou pověstí začínají scházet až o 15 minut později. Žáci se srocují do hloučku bez rozdílu věku, původu či barvy pleti. Povídají si, skáčou, aby se zahřáli.

Server Lidovky.cz přijel do Prosetic, aby zachytil atmosféru ve škole, která řeší jednu z nejvážnějších aktuálních rasistických kauz. Ta začala nevinnou publikací foto- grafie prvňáčků v regionálním tisku. Kvůli tomu, že na ní byly i romské, vietnamské či arabské děti, se na internetu objevilo nespočet nenávistných a výhrůžných zpráv a o případ se začala zajímat i policie.

„Proč je tam ta paní fotografka? Nám paní učitelka říkala, že si s novináři nemáme povídat,“poruší žačka prvního stupně nepsané pravidlo. Většina dětí o kauze ani neví. Aby to tak

REPORTÁŽ

zůstalo, se po vzájemné domluvě snaží rodiče i učitelé. Jen k některým školákům něco prosáklo z internetu či rodiny.

„Prej nám někdo chce hodit granát do školy,“poskakuje před reportérkou žák. „Myslím ale, že je to blbost. Spíš mi to přijde vtipný. Říkala nám to i paní učitelka. Že ty věci píšou jen nějací blbci na internet a že se nemusíme ničeho bát,“dodává chlapec. Pokračování čtěte na straně 5

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.