Nahrávka odhaluje, jak vláda prodávala

Lidove noviny - - Kauza Okd -

Ministr financí Bohuslav Sobotka získal už na podzim 2003 posvěcení od vlády, aby jednal o prodeji OKD výhradně a jen se společností Karbon Invest, která už v podniku ovládala většinový podíl a chtěla zbytek. Panovala obava, vyjadřovaná především lidmi z ČSSD, aby transakce neskončila propouštěním horníků a nevrhla region do problémů, protože podnik patřilmezi největší zaměstnavatele v kraji. V jeho vlastnictví bylo také 44 tisíc havířských bytů a na jeho produkci závisel navazující průmysl.

Také ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) dostal u soudního líčení otázku, proč vláda neprodala podíl za 3,1 miliardy, což nabí- zela Penta. „To určitě ne. Vláda prodala akciový podíl za 4,1 miliardy korun, což byla částka podstatně vyšší než nabídky jiných subjektů,“řekl Urban u soudu.

To však exministr smíchal dvě události – definitivně o prodeji podílu rozhodla v září 2004 Grossova vláda za zmíněných 4,1 miliardy. Jenže na popisovaném záznamu jednání Špidlova kabinetu z března padlo rozhodnutí prodat za 2,25 miliardy. K navýšení došlo až poté, co takhle laciný odprodej zarazil antimonopolní úřad.

Nicméně i cena 4,1 miliardy se žalobcům jeví jako hrubě podhodnocená.

Nechci do tepláků

Informací o nabídce Penty se Sobotka před třinácti lety postaral o vypjatou debatu, jak dokládá zveřejněný záznam. Od ministrů zaznívaly obavy z vězení. Hovořili i o riziku, aby se stát nedostal do ještě nevýhodnější pozice nebo aby nový majitel nesnižoval počty zaměstnanců.

Pochybnosti o správnosti postupu vyjádřil například již zesnulý ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). „Nechtěl bych skončit v teplácích. Trošku přeháním, ale chci mít prostě klidnější spaní,“říká na záznamu.

Přesto kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) prodej za částku 2,25 miliardy pro Karbon Invest schválil hlasy dvanácti z celkem šestnácti přítomných ministrů. Čtyři se zdrželi, ale není možné jednoznačně říci, kteří to byli. Nahrávka končí před samotným hla- sováním a v usneseních z vlády se nikdy nepíše, kdo jak hlasoval, pouze v jakém poměru to bylo.

Vyjednávání s Karbonem, za kterým tehdy stáli podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, původně začínala na miliardě. Poté, co si stát objednal znalecký posudek, se cena vyhoupla na 2,25 miliardy. „S touto nabídkou předkládáme materiál do vlády, aby rozhodla o prodeji podílu společnosti Karbon Invest v rámci exkluzivního jednání,“uvedl před lety Sobotka. Za prodej podílu za tuto cenu se postavil ministr průmyslu Urban coby spolupředkladatel materiálu.

Trestního stíhání se nebojte

Rozjitřenou debatu ve Strakově akademii zahájil zmíněný Dostál. Na něj se totiž obrátila skupina so- ciálnědemokratických poslanců s několika dotazy, aby je vznesl i na vládě.

Zajímalo ho například, jestli jsou součástí ocenění OKD i dceřiné společnosti. Právě nezahrnutí tří desítek dceřiných firem do posudku klade za vinu žalobce znalci Rudolfu Douchovi.

Dostál vznesl ještě jednu otázku: „Všichni víme, že majitelé Karbon Investu mají sděleno obvinění, že vyvedli z OKD 1,6 miliardy korun ve svůj prospěch. Z toho vyvozuji, že o tuto částku zřejmě znehodnocují i stávající majetek státu. Tedy jak toto bylo bráno v úvahu?“

Policie v roce 2003 Koláčka, Otavu i někdejšího předsedu představenstva OKD Jana Przybylu zatkla a obvinila je, že nevý- hodnými obchody doly poškodili. Až o šest let později je soud obžaloby zprostil.

O březnovém večeru se Dostál dozvěděl, že to podle informací ministra vnitra Stanislava Grosse žádný neblahý vliv mít nebude. Hovořil prý s vyšetřovateli případu a obvinění podnikatelů, kterým chce vláda prodat balík akcií OKD, není problém. „Spíš si myslím, že je to politická záležitost, jestli si vláda dovolí, či nedovolí prodat tomu, kdo je trestně stíhán a má sděleno obvinění,“uvedl tehdy Stanislav Gross.

Počet členů vlády, kteří pochybovali o vhodnosti prodeje Karbonu, bylo víc. Jedním z nich byl tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.