Brněnská ČSSD vyloučila Patočku

Lidove noviny - - Domov - TOMÁŠ TOMÁNEK ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Stačil jeden plebiscit a šéfredaktor Deníku Referendum už není členem ČSSD. Novináře Jakuba Patočku ze strany o víkendu vyloučila její brněnská buňka. Důvod? Patočka v moravské metropoli zorganizoval všelidové hlasování o palčivé otázce stěhování nádraží. Kvůli nízké účasti byl jeho výsledek sice neplatný, na „vyhazov“ze strany to však stačilo. Brněnská ČSSD prosazuje přesun nádraží dál od centra města, kdežto Patočka je opačného názoru. A odmítnutím stěhování skončilo i zmíněné referendum mezi Brňany.

Členové strany o vyloučení šéfredaktora internetového deníku hlasovali tajně. Výsledek dopadl 101 ku 13 v Patočkův neprospěch. „Jeho jednánímě nikdy nepřesvědčilo, že by patřil k některému z názorových proudů ČSSD. Byl a stále je občanským aktivistou, nikoli politikem,“komentoval výsledek hlasování brněnský exprimátor a bývalý místopředseda strany Roman Onderka.

Novinář svou exkomunikaci považuje za neplatnou. Podle něj při hlasování došlo k porušení stranických stanov, neboť nebyl na klíčové jednání o své osobě po- zván. „Ani komunisté nevylučovali ze strany tak, že by na příslušné jednání dotyčného člena nepozvali,“napsal v obsáhlém prohlášení, které zveřejnil jím vedený internetový Deník Referendum.

Předseda ČSSD Brno-město Oliver Pospíšil s Patočkovou výtkou nesouhlasí, podle něj novináře stranické orgány řádně pozvaly. „Jakub Patočka byl pozván na kontrolní komisi doporučeným dopisem. Vše proběhlo v souladu se stranickými stanovami. Ještě před zasedáním komise se dopis vrátil. Takže můžeme doložit, že jsme se mu snažili dát vědět. Vrátily se nám i dopisy, kterými jsme pana Patočku informovali o jednání městského výkonného výboru a městské konference,“řekl LN Pospíšil.

Kandidát Strany zelených

Bývalý jihomoravský poslanec ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že Patočka je kontroverzní osobností, po jeho vyloučení ze strany však nevolal. „Jediné, o čem mám informaci, je, že pan Patočka byl pozván na jednání stranických orgánů. Buď tedy nemá pořádek ve věcech a nepřebírá poštu, nebo nemluví pravdu,“řekl LN Tejc.

V kuloárech víkendové konference brněnské sociální demokracie zaznívaly různé důvody pro Patočkovo vyloučení. Straníci kritizovali nejen uspořádání všelidového hlasování o přesunu nádraží, které se uskutečnilo už před rokem – v době konání krajských voleb. Členům ČSSD vadilo také jeho dřívější působení ve Straně zelených. Za ni dokonce kandidoval do Evropského parlamentu.

Ačkoli nezastával žádnou vysokou stranickou funkci, přesto Patočka platil za viditelného člena ČSSD. V době takzvaného Lánského puče po minulých sněmovních volbách se jednoznačně postavil na stranu předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Za šéfa strany se rval i v následujících letech. Končící premiér se mu za to odměnil tweetem, rea- gujícím na jeho vyloučení. „Pokud tahle politika bolševické netolerance v sociální demokracii zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta,“uvedl Sobotka k rozhodnutí brněnské ČSSD.

Patočka patří mezi přední kritiky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Napsal o něm knihu Žlutý baron, v níž Sobotkova soka nešetří. Se spoluautorkou publikace Zuzanou Vlasatou pak působí ve vedení spolku s názvem Centrum pro média, ekologii a demokracii. V registru smluv LN zjistily, že tento subjekt získal loni v prosinci zakázku od Zdravotní pojišťovny

Spojenec expředsedy strany Bohuslava Sobotky Jakub Patočka považuje své vyloučení ze sociální demokracie za neplatné. Jeho jednání mě nikdy nepřesvědčilo o tom, že by patřil k některému z názorových proudů ČSSD

ministerstva vnitra České republiky. Od společnosti, kterou založilo ministerstvo nyní řízené Babišovým úhlavním soupeřem Milanem Chovancem (ČSSD), Patočkův spolek dostal práci na propagaci pojišťovny za 350 tisíc korun.

Co se týká grantů, darů či inzerce, Patočka si vedl šikovně. Finanční podporu na projekty Deníku Referendum v roce 2015 (šlo o reportáže či komentáře) poskytly Nadace ČEZ či Chovancovo ministerstvo vnitra. Inzerci si na webu Referenda zaplatila i společnost Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o úřady a společnosti, ve kterých v uplynulém volebním období uplatňovala vliv především ČSSD. Poznámku čtěte na straně 10

Novinář Jakub Patočka svou exkomunikaci z ČSSD považuje za neplatnou. FOTO MAFRA – MARIE STRÁNSKÁ

Vyloučený.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.