Církve vezmu kultuře, plánuje Babiš

Lidove noviny - - Domov -

PRAHA Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce, aby cestovní ruch spadal do působnosti ministerstva kultury. Záležitosti církví chce zařadit pod ministerstvo financí.

Babiš o problematice kultury včera jednal s představiteli některých veřejných kulturních institucí a předseda České filharmonie David Mareček potvrdil, že rozebírali větší provázanost cestovního ruchu a kultury. Naopak se podle něj na schůzce nemluvilo o osobě nového ministra kultury. „My chceme pod kulturu dát cestovní ruch, naopak agenda církví má být na ministerstvu financí,“řekl Babiš serveru iDNES.cz. V minulém týdnu se předseda ANO vyslovil pro zdanění peněžité části církevních restitucí. Jeho návrh podpořily KSČM a SPD, kritizovali ho zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

„Pro Arcibiskupství pražské je klíčové, aby byly dodrženy platné zákony a podepsané dohody. To, zda stále se tenčící příspěvek církvím bude mít v gesci ministerstvo kultury, nebo ministerstvo financí, není z našeho pohledu podstatné,“řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Ministerstvo kultury podle své mluvčí Simony Cigánkové „nemá potřebu Babišovy plány komentovat“.

Babiš se v Průhonicích sešel sMarečkem, s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem, s ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem a s ředitelem Národního divadla Janem Burianem.

„Mezi priority patřilo, aby kultura byla více propojená s cestovním ruchem, aby byla dobře financovaná,“přiblížil Mareček obsah dvouhodinového jednání. Zástupci kulturních institucí na schůzce také prosazovali, aby ze státního rozpočtu šlo na kulturu jedno procento HDP, o které ministerstvo dlouhodobě usiluje.

„Ta schůzka neměla žádný personální charakter. To je koneckonců věcí pana Babiše nebo věcí politických vyjednávání,“řekl Mareček k tomu, zda se mluvilo také o jménu adepta na ministerstvo kultury. Nabídku na post již odmítl rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Ivo Medek. Dokumentaristka Eliška Kaplicky Fuchsová uvedla, že dostala nabídku vést resort kultury, ale Babiš to v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál jednoznačně odmítl. Vládní sestavu chce mít Babiš hotovou do 20. listopadu, kdy se poprvé sejdou noví poslanci. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.