Blbců se bát nemusíme, říkají děti

Lidove noviny - - Domov -

„Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet,“i taková reakce se objevila v komentářích na sociálních sítích.

Nenávistní lidé ale straší rodiče a jejich děti i dalšími vzkazy a výhružné zprávy a komentáře zahltily také ředitelku školy Marcelu Prokůpkovou. Ta s takovou reakcí vůbec nepočítala. „Složení třídy se tak pro letošní rok sešlo. Nikdy by mě ale nenapadlo, že nevinné zveřejnění památečního snímku prvňáčků spustí tak obrovskou negativní kampaň. Nikdy jsem nic podobného nezažila,“řekla již v minulém týdnu regionální redakci Deníku.

V rozhovoru s reportérkou serveru Lidovky.cz na chodbě prosetické školy Prokůpková sdělila, že právní kroky, o nichž dříve mluvila, nechává na orgánech činných v trestním řízení. Přesto již zahájila aspoň jeden bezpečnostní krok. „Kontaktovala jsem strážníky,“řekla s tím, že městská policie aktuálně vysílá hlídku, aby dohlížela na žáky. A to právě kvůli vlně nenávisti na internetu.

Strážník před školou hlídá bezpečnost žáků u přechodu od půl osmé ráno. Dvě minuty po prvním zvonění už odchází směrem ke služebně. Žádná další bezpečnostní opatření jinak nejsou potřeba. Škola funguje dál podle dosavadních pravidel a běžného řádu. Jediný rozdíl je v tom, že učitelé mluví o kauze s rodiči a ředitelka chystá další informativní schůzky. Chce vysvětlit rodičům i učite- lům svůj postoj k věci. „Mohlo se to stát kdekoli v republice, kde jsou děti cizinců,“říká.

Děti nebezpečí nevnímají

Většina dětí o kauze ani neví. Učitelé i rodiče se žáčky snaží uchránit. Jen k některým z nich něco z internetu či od rodiny prosáklo.

Rodiče dětí oceňují, že ve škole není napjatá atmosféra. Sami jsou ale znepokojeni. „Nechci se k tomu nijak dlouze vyjadřovat. Jen vám povím jedno: je to katastrofa. Katastrofa,“říká romská matka, která právě odvedla své dítě do školy. Ostatní rodiče se novinářům spíše vyhýbají.

„Já asi vím, proč jste přijeli,“říká prodavačka v teplické samoobsluze. „Žiju tady už dvacet let, sedm let dělám v tomhle obchodě a můžu vám říct, že to tu nijak neprožíváme. Každé ráno sem chodí policisté pro koláče, i rodiče dětí z té školy chodí ke mně naku- povat. Ale nic se neděje. To dříve to tu vypadalo jinak. Od doby, co se vystěhovali olašští Romové, je tu klid,“líčí běžný chod sídliště v Proseticích.

Téma rasismu, zdá se, není v teplické čtvrti ničím neznámým. Ani policista stojící ráno u přechodu před školou nemá pocit, že by dohlížel na bezpečnost z nějaké mimořádného důvodu. „Byl jsem na dovolené, dneska jsem tu poprvé. Nic víc vám bohužel nepovím,“krčí rameny.

Trochu odlišného názoru je ale šéfka Salesiánského střediska Štěpána Trochty, které funguje už od roku 1999 jako dům dětí a mládeže. Podobné zařízení, které by umožnilo dětem trávit čas kvalitně, v Proseticích není. „Hovoříme o tom s dětmi, protože mají strach a celou situaci hodně vnímají. Nechápou třeba, proč někdo jejich sedmiletým kamarádům ze školy vyhrožuje,“líčí ředitelka centra Vendulka Drobná.

Ačkoli v samotné škole je podle výpovědi ředitelky klid, kauza doznívá zejména v prostoru dalekém školy. Nenávistnými vzkazy na internetu se už začala zabývat policie. „My se tím případem na základě podnětu z médií zabýváme a celou záležitost prověřujeme,“řekl již před několika dny mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Útoky na žáky prvního stupně základní školy považuje za nepřijatelné i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které podle vyjádření na Twitteru „celou věc předalo policii“.

Na kauzu reagoval už i ministr školství Stanislav Štech. „Jsem nesmírně pobouřen vlnou nenávisti, s níž bojuje základní škola v teplických Proseticích. Útoky na malé děti a vzdělávací institu- ce jsou projevem největší zbabělosti, kterou nemůžeme tolerovat. Školy musí být garantem rovného přístupu ke vzdělání a zasluhují naši podporu,“napsal na Facebook šéf resortu.

Nezvykle reagovala na dění v teplické škole poslankyně za SPD Tereza Hyťhová. Ta k lidem, kteří píší nenávistné vzkazy, uvedla, že je vlastně chápe.

Hovoříme o tom s dětmi, protože mají strach. Nechápou třeba, proč někdo jejich sedmiletým kamarádům ze školy vyhrožuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.