EU posílí obrannou spolupráci

Kdo se zapojí do obranného paktu

Lidove noviny - - Svět - MILAN ROKOS

BRUSEL/PRAHA O společné evropské obranné politice se sice mluví už téměř 70 let, dosavadní pokusy v této oblasti ale zůstávaly za očekáváním. Včerejší den to však může významně změnit – nový pakt o obranné a bezpečnostní spolupráci podepsalo 23 států včetně Česka.

Ministři zahraničí a obrany se zavázali k takzvané strukturované spolupráci, známé pod zkratkou PESCO. Ta od svých signatářů vyžaduje sladění jejich možností a potřeb v oblasti obrany, ale i pravidelné zvyšování rozpočtů. Od roku 2020 pak budou členské státy využívat letos zřízený obranný fond s ročním rozpočtem pět miliard eur (asi 135 miliard korun).

Španělská ministryně obrany María Dolores de Cospedalová označila minulý týden PESCO za „možná nejambicióznější současný projekt Evropské unie“.

Obranná smlouva má doplňovat, ne nahrazovat Severoatlantickou alianci. „PESCO vítám, protože věřím, že pomůže posílit evropskou obranu. To je dobré pro Evropu i pro NATO,“prohlásil šéf Aliance Jens Stoltenberg.

Vznik evropské obranné spolupráce umožnil i britský odchod z Evropské unie: Londýn se totiž vždy stavěl proti hlubší spolupráci v této oblasti a obával se případného vzniku evropské armády.

Nová smlouva ale alespoň za-

Smlouvu podepsali zástupci 23 členských států EU včetně Česka. Neúčastní se odcházející Velká Británie, Dánsko, které má výjimku v otázkách obrany, Irsko (zatím se rozmýšlí), Malta a Portugalsko.

Zapojit se do konkrétních misí mohou i nečlenské státy, nebudou mít ale pravomoci v rozhodování.

tím s vytvářením nových bojových jednotek nepočítá – mluví se spíš o vzniku evropské vojenské nemocnice, logistického centra a hlavně o koordinaci při nákupu výzbroje a výstroje. Své vojenské jednotky rychlého nasazení už ostatně Unie má, i když je nepoužívá. Letos na jaře také vzniklo evropské velící centrum, které řídí tři nynější nebojové operace v Africe.

Reakce na anexi Krymu

Dalším klíčovým impulzem k pokroku v obranné spolupráci byla ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014. „Přichází v době značného napětí,“řekl agentuře Reuters o smlouvě francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který přímo poukázal na ruské zabrání Krymu i na teroristické útoky v roce 2015 páchané islamisty.

Státy, které se k PESCO nepřipojily, to mohou udělat i v budoucnu. Skupina není uzavřena ani pro nečlenské země EU – ty se mohou připojit ke konkrétním operacím, nemohou ale rozhodovat. Ochotu ke spolupráci zvenčí vyjádřil i šéf britské diplomacie Boris Johnson.

Země zapojené do obranné spolupráce se zavázaly pravidelně navyšovat obranné rozpočty, k čemuž je nutí i NATO. Jistou roli mohlo při rozhodování hrát i zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu – nový prezident tlak na Evropu zvýšil, zároveň se USA staly pod jeho vedením méně předvídatelným spojencem.

Dvacet procent z národních obranných rozpočtů by měly tvořit nákupy, dvě procenta by pak měly věnovat na výzkum a technologie. Vlády také musí posílat k posouzení své národní plány, což by mělo zajistit odhalení slabých míst při společné obraně. Pokud by své závazky neplnily, mohou o členství ve spolku přijít.

Jak do nové obranné spolupráce přispěje Česko, není zatím jasné. Ministr zahraničí Lubomír Za- orálek ČTK řekl, že armáda bude teprve hledat projekty, k nimž by se mohla připojit. Konkrétně by mohla prospět svými znalostmi a technologiemi v oblasti chemického vojska. V blízké době ale dosluhující šéf české diplomacie dramatické změny nečeká.

Užší partnerství v oblasti obrany umožnil odchod Británie z Evropské unie a impulzem byla i ruská anexe ukrajinského Krymu.

Představa Berlína zvítězila

Příprava obranné spolupráce se neobešla bez střetů – zatímco Francie měla představu menší skupiny odhodlané k ambiciozním akcím včetně intervencí v afrických zemích, Německo prosazovalo zapojení co nejvíce států. Podpisy 23 ministrů z celkových 28 ukazují na to, že vyhrál spíše německý model.

Smlouvu o spolupráci by měli v prosinci definitivně potvrdit lídři EU, do března pak vznikne akční plán, který už bude navrhovat konkrétní akce a opatření.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.