Děti už spaly, když se dům začal hroutit

Lidove noviny - - Svět -

TEHERÁN/BAGDÁD Otřesy přišly nenadále, uprostřed noci. Lidé ještě spali, když se chatrné vesnické domy začaly nezadržitelně hroutit k zemi.

„Mé dvě děti byly v posteli, když se dům začal rychle rozpadat, stihl jsem je jen popadnout a utéci s nimi na ulici,“řekl agentuře Reuters Hodždžat Gharíbián, jeden z více než 70 tisíc lidí, které zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou.

Musel strávit dlouhé hodiny na ulici, než se dočkal pomoci, „Nakonec nás humanitární pracovníci ubytovali ve škole,“uvedl Gharíbián, který žije se svou rodinou v íránském Kasr Širínu.

70 tisíc lidí bez domova

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mezinárodní škály, které zasáhlo oblast v noci na pondělí, mělo epicentrum zhruba 30 kilometrů od iráckého města Haladža.

Nejvíc obětí ale bylo v Kurdistánu na íránské straně hranic. Celkem zahynulo v Íránu 443 lidí, v Iráku bylo sedm obětí.

Záchranné práce včera pokračo- valy do pozdních hodin. Úřady se obávaly, že počet obětí ještě poroste. České ministerstvo zahraničí přitom uvedlo, že nemá žádné informace, že by se v regionu dostali do potíží čeští občané.

„Nikdo se na nás neobrátil s žádostí o pomoc ani s tím, že by někoho pohřešoval,“uvedla včera mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Nejvíce postižena byla západo- íránská provincie Kermánšáh se stejnojmennou metropolí, těžce poškozeno bylo také město Sarpol Zaháb, kde byla vážně poničena i jediná nemocnice ve městě, takže íránská armáda musela na místě zřídit provizorní polní ošetřovnu.

Otřesy způsobily velké sesuvy půdy, zničily přívody elektřiny a poškodily mnoho staveb s lehčí nosnou konstrukcí. Přerušeny byly na mnoha místech dodávky pitné vody.

Íránská seizmologická služba zaznamenala desítky následných otřesů, které ještě prohlubovaly paniku a nutily lidi zůstat mimo pobořené domy. Úřady varovaly obyvatele, aby především nepoužívali výtahy.

Silné zemětřesení s epicentrem na íránské hranici s Irákem si vyžádalo nejméně 450 obětí, zraněno bylo 6700 lidí. Byly to nejtragičtější otřesy v Íránu za poslední dekádu.

Rizikové linie zlomu

Na místě pracovali záchranáři se speciálně vycvičenými psy a senzory reagujícími na teplo. Úřady současně začaly distribuovat potravinové balíčky, poskytovat přístřeší a pokrývky. Mnoho lidí mělo s sebou jenom to nejnutnější.

„Seděli jsme zrovna s dětmi u večeře a najednou dům začal tancovat ve vzduchu,“vyprávěla reportérům Iráčanka Madžída Amírová s tím, že vzápětí vyběhla z hroutících se trosek na ulici. „Ze začátku jsem myslela, že šlo o nějakou velkou bombu, pak jsem ale zaslechla, jak všichni křičí, že je to zemětřesení,“dodala.

Někteří si stěžovali, že pomoc přichází pomalu. „Potřebujeme rychle přístřeší a teplo,“řekl agentuře AP jeden z mužů, který včera měl podle svých slov před sebou už druhou mrazivou noc pod širým nebem.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, proto jsou tam zemětřesení velmi častá. Nejhorší otřesy tohoto tisíciletí se odehrály v roce 2003, kdy ve městě Bám na jihu zůstalo nejméně 26 tisíc obětí. sla

Chlapce zraněného při tragickém zemětřesení ošetřuje lékař v západoíránském městě Kermánšáh. FOTO REUTERS

Malý pacient.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.