Trump vytáhl do války proti drogám

Lidove noviny - - Svět - IVANA MILENKOVIČOVÁ

PEKING/PRAHA Je asi stokrát silnější než morfin. Jeho účinky jsou ale kratší a dávkování nevyzpytatelnější. Uživatelé se často pohybují na samé hranici smrtelné dávky. Ostatně, své o tom vědí asi i ruské zásahové složky, které jeden z jeho derivátů podle analýz zřejmě použily v divadle Na Dubrovce, když ho v roce 2002 obsadili čečenští teroristé.

Řeč je o fentanylu, syntetic- kém opioidu, který doslova zaplavil Spojené státy a loni měl poprvé na svědomí víc obětí než heroin nebo léky na tišení bolesti. Na předávkování touto látkou, jež se nejčastěji užívá nitrožilně nebo šňupe, zemřelo loni dle úřadů 20 tisíc Američanů. Podle expertů většina fentanylu na americkém trhu, stejně jako chemikálií k jeho výrobě přitom do USA putuje z jediného zdroje: z Číny.

Filipínského prezidenta chválil za čistky dealerů

Ve stínu politických a ekonomických jednání tak právě téma obchodu s drogami otevřel americký prezident Donald Trump při svém nynějším návštěvním turné po Asii. K širší spolupráci včetně sdílení informací vyzval v Pekingu při jednáních s prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem.

„S prezidentem Si jsme diskuto- vali o způsobech, jak by se dala zlepšit vzájemná spolupráce a tím i boj proti smrtícímu obchodu s drogami. Zvláštní důraz bude přitom kladen na nový fenomén – fentanyl –, který ničí životy po milionech. Budeme se na to velmi soustředit,“zdůraznil Trump po setkání s čínským protějškem.

Peking sice už dříve tvrzení o masivním exportu syntetických opiátů z Číny rozporoval, úřady nicméně rozjely kampaň proti výrobcům a uživatelům.

Ostře sledované přitom bude z téhož důvodu i Trumpovo dnešní jednání s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem, který proslul mimořádně tvrdým postupem vůči drogovým překupníkům a uživatelům. Nejprve jako starosta někdejší bašty zločinu, města Davao, a od loňského července jako hlava stomilionové asijské země.

Za oběť jím iniciovaných protidrogových operací padlo oficiálně okolo 3900 lidí. Má se ale za to, že skutečná bilance je řádově o několik tisíc vyšší. Trump mu v dubnu v telefonátu za jeho taže- ní pogratuloval a uvedl, že prý odvádí skvělou práci.

Ve stínu politických a ekonomických témat přijel americký prezident jednat do Asie také o čilém obchodu se syntetickými opiáty. Drogy pocházející hlavně z Číny zaplavily USA a mají už na svědomí víc obětí než heroin.

Veřejný nepřítel číslo jedna

Po letech se tak spolu s Trumpem do amerického veřejného diskursu vrací drogy jako veřejný nepřítel číslo jedna, jak je v roce 1971 označil tehdejší prezident Richard Nixon. Na konci října na doporučení zvláštní komise Bílého domu pro boj s drogami vyhlásil kvůli masovému zneužívání drog celostátní nouzový stav. Kromě jiného tak na boj proti návykovým látkám z federálního rozpočtu bude proudit více peněz.

Obrat přitom přichází v době, kdy stále početnější skupina amerických států liberalizuje legislativu týkající se užívání a prodeje marihuany. Má se za to, že jedním z nejhorlivějších iniciátorů nové fáze americké války proti drogám je stávající ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Trump FOTO REUTERS

Prezident

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.