Bolehlav

Stát by měl jasně říct, co s Budvarem zamýšlí

Lidove noviny - - Názory -

Máloco rozproudí pěknou českou hospodskou debatu tak jako otázka, jestli je lepší to plzeňské, nebo českobudějovické pivo. Omšelé pivařské vtipy a pravdy stranou, Budvar je zvláště v posledních letech velmi výdělečná firma a jediné, z čeho nás všechny jakožto majitele státem vlastněné společnosti může bolet hlava, je nejistota, co s národním podnikem dál. Přesněji řečeno, neschopnost dosavadních vlád dát slepici se zlatými vejci vizi do budoucna.

S příchodem nového topmanagementu se může dost změnit. Na rozdíl od dlouholetého ředitele Jiřího Bočka, který byl, jak se říká, „provozák“, je nový šéf Petr Dvořák původní profesí takzvaný „markeťák“. V posledních sedmi letech pomáhal prodávat z Londýna Plzeňský Prazdroj a hned ve svém prvním rozhovoru ve funkci velmi otevřeně říká, že Budvar se neumí pořádně prodat. Můžeme se tak těšit, že český ležák udělá ještě větší díru do světa, což je dobrá zpráva nejen pro jednu firmu, ale celé odvětví a také samotné Česko. Zlatavý mok je jednou z našich hlavních mezinárodních značek a nemáme se za co stydět. Stejně jako třeba Švýcaři do každé mezinárodní haly postaví hodinky a čokoládu, za nás jsou to auta a pivo. Kvalitní globální marketing pro celou zemi je tak jeden z největších benefitů, který může stát vedle peněz z podniku mít.

Na druhou stranu ale vedení každé firmy potřebuje od majitele jasně slyšet, jaké má zadání a co s ním zamýšlí. Tedy má se Budvar soustředit na expanzi, na zisk, nebo na zaměstnanost v jihočeském regionu? A jasné slovo, jestli si ho v příští dekádě necháme a plány na prodej pošleme jednoznačně k ledu, nebo dojde k nějaké formě prodeje. Může jít o prodej části nebo celku strategickému partnerovi nebo o prodej na burze a stát si přirozeně může nechat většinu či zlatou akcii s převahou hlasovacích práv, jak je na Západě běžné. Nebo může pivovar či výnosy z něj vložit třeba do zvláštního fondu, který bude podporovat vzdělávání a rozvoj pivovarnictví a pěstování chmele jakožto našeho klíčového odvětví.

Možností je řada, klíčové přitom je, aby na vizi kabinet našel širokou shodu napříč politickým spektrem. Už proto, že v pozadí stále bublají známkoprávní spory s americkým obrem Anheuser-Busch, což vše mimořádně komplikuje. Pokud by ovšem noví ministři dokázali dát firmě plán, který jejich nástupci jen tak nezmění, dokázali by, že opravdu chtějí dát naší ekonomice dlouhodobý pozitivní směr. Jan Klesla

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.