Češi v Boratových plavkách pobouřili Kazachstán

Lidove noviny - - Domov - PETRA PROCHÁZKOVÁ

PRAHA/ASTANA Šest Čechů se stalo hrdiny kazašských sociálních sítí. Pravda, většina občanů Kazachstánu by je nejraději viděla ve vězení. Proč? Neměli lepší nápad než se svléknout do naha a zhruba sto metrů od policejní stanice v hlavním městě Kazachstánu Astaně si pořizovat selfie.

Češi si totiž chtěli zahrát na Borata, fiktivního kazašského novináře, kterého proslavil britský herec Sacha Noam Baron Cohen. Ovšem kvůli údajnému zesměšňo- vání kazašské kultury a zobrazování Kazachů ponižujícím způsobem je Borat postavou non grata nejen v Kazachstánu, ale i v Rusku a celém arabském světě.

V pátek 10. listopadu se všichni v areálu Expa 2017 svlékli donaha, nasadili si černé kudrnaté paruky, tmavé brýle a začali se fotografovat před nápisem „I Love Astana“. Zanedlouho poté se na českém konzulátu rozdrnčel telefon. Kazašská policie našemu úřadu oznamovala, že zadržela šest českých občanů, mužů ve věku kolem třiceti let. „Místo se nachá- zí asi sto metrů od policejní stanice a v okamžiku fotografování kolem projížděl náčelník,“sdělilo LN ministerstvo zahraničí.

Muži byli obviněni z výtržnictví. Výběr neměli velký – buď zaplatit pokutu, nebo si odsedět deset dnů v kazašském vězení. Nakonec byl každý odsouzen k pokutě ve výši 22 tisíc tenge – tedy asi 1500 korun. Všichni peníze zaplatili a 12. listopadu skupina odcestovala do České republiky.

Na sociálních sítích se ale o případu dodnes živě diskutuje. Borat je totiž pro Kazachy symbolem západní nadutosti a pohrdání, jeho smysl pro humor je obyvatelům této bývalé sovětské republiky cizí a cítí se být Boratem nepatřičně zesměšňováni a ponižováni. Podle kazašské informační agentury NewTimes.kz se Češi „nehledě na počasí fotili v nepřístojné pozici“a dopustili se něčeho podobného jako Borat. Takové jednání Kazaši vnímají nikoliv jako recesi, ale jako urážku vlasti.

Češi se fotili před nápisem I Love Astana. FOTO INFORMBURO. KZ

Naháči.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.