Češi zachraňují iráckou knihovnu

Lidove noviny - - Domov - BLAHOSLAV HRUŠKA

PRAHA/MOSUL Univerzitní knihovna v kurdském Mosulu bývala baštou vzdělanosti a chloubou moderního Iráku. Budova postavená v roce 1967 v tehdy módním stylu brutalismu ukrývala na milion publikací, a to včetně historických fondů s raritními výtisky koránu z 9. století.

Hned několikrát se ovšem knihovna stala centrem pustošivých bojů. V roce 2014 část objektu zničila vojska Islámského státu (ISIL), loni v březnu se budova ocitla v epicentru náletů spojeneckých operací proti muslimským radikálům, kteří mosulský univerzitní kampus využívali jako jednu ze svých základen.

Východní část Mosulu, kde knihovna leží, byla od ISIL osvobozena letos na jaře. A do světa se dostaly i první obrázky zcela zpustošené knihovny, kterou zachvátil požár a poškodily výbuchy pum. Hrůzostrašných fotografií si všiml i jeden ze zaměstnanců knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Přišel s nápadem, že bychom kolegům nějak měli pomoci. Původně jsme zvažovali knižní dar. Jenže když jsme viděli tu zkázu, došlo nám, že mnohem účelnější bude uspořádat peněžní sbírku. Ať si sami iráčtí kolegové rozhodnou, na co ji smysluplně použít,“líčí ředitelka knihovny UK Klára Rösslerová.

Unikátní i v rámci EU

Před měsícem proto pražští knihovníci rozjeli akci Pomozme knihovně! a začali vybírat peníze na pomoc iráckým kolegům. Jde o unikátní projekt i v měřítku EU – podobné akce totiž probíhají ob- vykle v mnohem větších a bohatších zemích – třeba v Německu, Francii nebo Velké Británii.

Dosud se podařilo vybrat přes 80 tisíc korun, další peněžní dary jsou pak zapečetěné v přenosných pokladničkách. Minulý týden se do nich vybíralo na charitativní akci Den pro Mosul, která proběhla v novém univerzitním kampusu v pražské Hybernské ulici.

Sbírku zaštítila také organizace Člověk v tísni. Ta má know-how nejen na pořádání peněžní sbírky, ale především na konkrétní projekty pro Irák, které koordinuje přímo na místě. „V Kurdistánu působíme čtrnáct let v Dohúku, loni jsme obnovili kancelář přímo v Mosulu, kde máme zaměstnance z řad místních aktivistů. Jsme schopni vybrané peníze doručit přímo vedení mosulské knihovny,“vysvětluje Naďa Aliová, koordinátorka iráckých programů Člověka v tísni.

Také ona je přesvědčena, že peníze jsou účelnější než knihy. „Za situace, kdy není kde darované knihy pořádně uskladnit, aby se daly půjčovat, je výhodnější poskytnout finance, za něž se pořídí třeba nové regály,“dodává Aliová.

Čeští knihovníci doufají, že se jim do Vánoc podaří vybrat celou cílovou částku – tedy 100 tisíc korun. A zvažují i pokračování. S tím, že v druhé vlně by na řadu přišly již knihy. „Máme univerzitní nakladatelství Karolinum, ve vlastní režii vydávají knihy i některé fakulty. Je tam řada kvalitních anglických titulů,“uvažuje Rösslerová.

Knihovníci z Filozofické fakulty UK pořádají sbírku na vybombardovanou budovu v kurdském Mosulu.

Mapa zkázy

Sbírka českých knihovníků na pomoc iráckým kolegům není jedinou českou stopou v Mosulu. Orientální ústav Akademie věd ČR loni sestavil unikátní interaktivní mapu tohoto iráckého města. Umožňuje srovnat významné památky na archivních snímcích s jejich současnou podobou, poznamenanou pustošivou válkou. I díky českým vědcům tak byly zmapovány na čtyři desítky architektonických objektů, které byly v bojích o Mosul nenávratně zničeny.

Za druhým velkým projektem v oblasti minulosti stáli čeští restaurátoři a památkáři ze společnosti Gema Art, kteří se podíleli na záchraně mimořádně cenného mosulského minaretu al-Hadbá ze 7. století.

By Češi rádi poslali sto tisíc korun FOTO REUTERS

Vybombardované knihovně

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.