Trump se v Asii držel scénáře

Lidove noviny - - Svět - IVANA MILENKOVIČOVÁ

Větší radost svým hostitelům snad ani udělat nemohl. Americký prezident návštěvní turné po pětici asijských zemí vyplnil projevy, v nichž místo kritiky pěl chválu a vyvaroval se kontroverzí.

MANILA/PRAHA Skoro to vypadá, jako by se státnický obraz dařilo Donaldu Trumpovi budovat snáze za hranicemi než doma ve Spojených státech. Zatímco washingtonskými kuloáry nepřestává hýbat vyšetřování ruských vazeb lidí z prezidentova nejbližšího okolí včetně jeho nejstaršího syna, on sám se při své dvanáctidenní cestě po Asii s gustem zhostil role ctěné návštěvy, před níž položili červený koberec.

Jeho hostitelé od Japonska přes Jižní Koreu, Čínu a Vietnam až po Filipíny navázali na dramaturgii, která se už v květnu osvědčila v Saúdské Arábii. Nachystali mu okázalá přivítání a přehlídky a při společných tiskových konferencích nešetřili komplimenty na jeho konto.

A zřejmě se to vyplatilo. Z pohledu svých hostitelů se Trump držel toho nejlepšího možného scénáře, v který dost možná v případě nonkonformního šéfa Bílého domu snad ani nedoufali. Jeho někdejší ostrá slova vystřídala chvála a ochotné pózování fotografům, zatímco citlivá témata zůstala tentokrát vesměs stranou. Zejména v Číně a Vietnamu tak potěšil své protějšky, když oproti svému předchůdci mlčky přešel porušování lidských práv tamními komunistickými režimy.

Ve vietnamském Danangu, který byl jeho čtvrtou zastávkou v pořadí, rozhazoval Trump na summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství vstřícné výroky doslova plnými hrstmi. Vy- zdvihl tak, jak čínské tržní reformy pozvedly 800 milionů obyvatel říše středu z chudoby. Za stále větší otevřenost chválil Vietnam, Indonésii zas coby jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik skupiny G20 a Malajsii pro změnu jako jednu z nejlepších světových destinací pro podnikání. A ochuzeny o uznání nezůstaly ani další země, zvláštní pochvalu si vyčle- nil i pro trojici lidnatých demokracií: Japonsko, Jižní Koreu a Indii.

Zdá se, že dokonce i severokorejský vůdce Kim Čong-un se tentokrát držel role, kteroumu napsali Trumpovi hostitelé, a až poněkud překvapivě se obešel bez větších provokací. Po nebývale horkém létě, kdy série severokorejských balistických zkoušek vyvrcholila v pořadí šestým jaderným testem, si tentokrát Pchjongjang odpustil další eskalaci už tak vypjaté situace na Korejském poloostrově. O víkendu se přitom u západního pobřeží Japonska odehrávala demonstrace síly vůči totalitní zemi jako už dlouho ne – po deseti letech vyslal Washington na společné manévry hned tři své letadlové lodě. To, co obvykle bývá záminkou pro severokorej- ský režim k odvetné ukázce síly, nyní přešel Pchjongjang s pouhým rýpnutím si do amerického prezidenta. Severokorejská státní média ho k jeho velké nelibosti označila za starého blázna.

„Proč mě Kim Čong-un uráží a říká o mně, že jsem starý, když já bych o něm nikdy neřekl, že je malý a tlustý?“kontroval dotčeně Trump na Twitteru. S výjimkou tohoto příspěvku se při asijském turné přitom vesměs zdržel jakýchkoli větších výpadů prostřednictvím tohoto svého oblíbeného komunikačního kanálu.

Volný obchod i bez USA

I když Trumpova cesta podle všeho naplnila očekávaný cíl v podobě sblížení s lídry jednotlivých zemí, novou strategii pro tento region Spojené státy pod jeho taktovkou stále ještě teprve hledají. Navzdory úsměvům, které rozdávaly obě strany při jeho třídenní zastávce v Pekingu, mezi Čínou a USA zuří lítý boj o to, do čí sféry mocenského vlivu se země východní a jihovýchodní Asie přiřadí. Je to přitom Peking, kdo získává v poslední době navrch, zatímco podle odborníků americký vliv v regionu slábne.

Opaku příliš nepomáhá Trumpovo rozhodnutí odstoupit od takzvaného Transpacifického partnerství (TPP). Dlouho a obtížně vyjednávanému projektu jeho předchůdce, který měl dát vzniknout největší zóně volného obchodu na světě, rozprostírající se napříč čtyřmi kontinenty. Zbývajících jedenáct zemí v něm hodlá pokračovat i navzdory tomu, že z něj USA vycouvaly.

Na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie prezident USA absolvoval, i když ho zjevně příliš netěšilo FOTO ČTK/ AP

Krkolomné pózování před fotoaparáty

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.