Škrabošky dolů

Lidove noviny - - Kultura -

Muzikolog Tomislav Volek nedávno rozeslal do redakcí zdrcující kritiku periodika Hudební rozhledy. Svůj text doprovodil slovy: „Jako důchodce nemám žádného nadřízeného, kritizovaní si na mne nemají kde a u koho stěžovat, situace, jakou jsem ve svých zaměstnáních nezažil, takže se z ní musím těšit aspoň na stará kolena...“Na redakci časopisu nenechal nit suchou, ale i čtenář neinformovaný se musel královsky bavit, protože Volek je výtečný autor, sžíravý, nemilosrdný a zábavný, vpravdě dědic šaldovského ducha. Kašle na korektnost, je zatraceně osobní, ale předkládá silný názor, navíc zjevně opřený o znalost oboru. A pro mnohé má ještě jednu nepříjemnou vlastnost: neztratil paměť a během svého profesního života zažil různé veletoče, které provozovali nejenom jeho kolegové.

Volek je výtečný autor, sžíravý, nemilosrdný a zábavný, vpravdě dědic šaldovského ducha. Kašle na korektnost, je zatraceně osobní, ale předkládá silný názor.

Dnes šestaosmdesátiletý muzikolog a mozartovský specialista si před více než deseti lety založil web Viadonore.cz, který nadepsal mottem „Škrabošky dolů!“a kde nikoho nešetří. Jenže to nejsou jen jedovaté sliny, jsou to konzistentní názory, vedené celoživotním odporem k hlouposti, povrchnosti a konjunkturalismu. Především je Volek brilantní stylista, vtipný a sarkastický – dostat se mu do drápů by si přál málokdo. A nezdá se, že si vymýšlí a očerňuje neprávem. Přímo ďábelské je jeho zhodnocení encyklopedie Kdo je kdo; někdo by řekl kádrování, ale Volek jen skládá fakta, jež hovoří sama za sebe. Když si vezme na paškál rozhovor s Pavlem Šporclem a komentuje jeho jalové filozofování, je to čtení pro bohy. Třeba Šporclovo prohlášení „Dnes jsem zahloubaný do duchovní literatury... Snažím se meditovat a i za pomoci správného dýchání nahlížet do svého nitra.“glosuje: „Není ten člověk přímo všestranně geniální?! (Já ať dejchám, jak dejchám, tak přitom ze svého nitra nevidím nic, leda si s nelibostí uvědomuji, jak i to dejchání jde s přibývajícími léty hůř a hůř...).“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.