Pražské jaro oslaví republiku

Lidove noviny - - Kultura - MARTA ŠVAGROVÁ

PRAHA Sto let československé státnosti a další kulatá výročí tvoří ústřední nit dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2018. Zaznějí díla čes- kých a slovenských skladatelů, oslaven bude Leonard Bernstein, od jehož narození uplyne sto let, i sedmdesátiletý Stát Izrael.

Zahajovací koncert, jenž tradičně nabídne Mou vlast – v podání České filharmonie řízené Tomášem Netopilem – a závěrečné vystoupení Slovenské filharmonie s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem, na kterém zaznějí díla Josefa Suka, Eugena Suchoně a Leoše Janáčka, rámcují česko-slovenské ladění festivalu.

Pražské jaro, jak včera připomněl jeho ředitel Roman Bělor, nemíní k velkému výročí vzniku republiky stavět nějaký jednorázovýmonumentální pomník. Uvede ovšem skladby autorů, kteří tvořili v období první republiky i v poválečných letech a jejichž díla spoluvytvářela kulturní obraz Československa (Martinů, Suk, Slavický, Bořkovec, Kabeláč, Suchoň...); zařadí však také kompozice mladých skladatelů, kteří na tradici kvalitní české hudby navazují (Nejtek, Adámek, Sommer, Ivanovič...).

Bernstein a Stát Izrael

Významnou postavou i pro pražský festival byl proslulý Leonard Bernstein, jehož nedožité sté narozeniny oslaví celý hudební svět. Právě na Pražském jaru v roce 1946 debutoval a shodou okolností i jeho poslední zahraniční vystoupení se uskutečnilo v Praze. Poctu Leonardu Bernsteinovi obstará výběr z jeho broadwayských muzikálů (provede je Česká filharmonie řízená americkým dirigentem Keithem Lockhartem a pěvci z Londýna) a monumentální Třetí symfonie Leonarda Bernsteina (pod taktovkou rovněž Američana, Leonarda Slatkina..

Tento koncert má být zároveň připomínkou 70. výročí založení Státu Izrael, podobně i Schönbergova skladba Ten, který přežil Varšavu a Mendelssohnův houslový koncert v podání Juliana Rachlina. Tento špičkový houslista, violista a dirigent je pro příští ročník Pražského jara stanoven rezidenčním umělcem. Z této pozice vyplývá, že jej posluchači uslyší a uvidí na čtyřech koncertech. Představí se jako sólista Mendelssohnova houslového koncert, klavírista Itamar Golan jej doprovodí v recitálu, zahraje v kvartetu a taktovky se chopí v koncertu PKF – Prague Philharmonie.

K atrakcím Pražského jara 2018 patří samozřejmě hostování světových symfonických orchestrů a souborů. 15. května vystoupí Royal Orchestra Amsterdam s šéfdirigentem Danielem Gattim. Zahrají Mahlerovu symfonii Titán, klavírista Daniil Trifonov se chystá na Prokofjevův Klavírní koncert č. 3. C dur a v pozoruhodném projektu Side by Side se uplatní i vybraní mladí hráči – studenti Pražské konzervatoře ve Weberově předehře Euryanthe.

Přijede rovněž Varšavská filharmonie s dirigentem Jackem Kaspszykem a kromě jiného uvede světovou premiéru skladby Ultramarie, kterou na objednávku Pražského jara zkomponoval Michal Nejtek. Mahlerovu symfonii Vzkříšení pak s dirigentem Ivánem Fischerem a zpěvačkami Christiane Kargovou a Elisabeth Kulmanovou zahraje Budapest Festival Orchestra.

Tentokrát bude vizuální styl Pražského jara tvořit 27 zástupců hmyzí říše. REPRO LN

Po ptáčcích přijde hmyz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.