Vzkaz Koukalové: Mlč a čekej!

Doping se bude řešit jen oficiálně. Čeští biatlonisté tak v protestech nemohou pokračovat

Lidove noviny - - Názory -

Mohla by z toho být polízanice pro českou hokejovou reprezentaci a rozhodně se nemohou radovat čeští biatlonisté. Doping ruských sportovců, o němž bude na začátku prosince jednat Mezinárodní olympijský výbor, budí emoce a dohady. Dosud není uzavřena kauza týkající se Soči 2014, ruská výprava se nemusí objevit na únorových zimních hrách v Pchjongčchangu.

Hokejisté musejí čekat, zda vedení Kontinentální hokejové ligy splní hrozbu a nepustí své hráče na olympijský turnaj. Boj biatlonistů za čistotu disciplíny dostal stopku přímo v Praze na valném shromáždění Asociace národních olympijských výborů (ANOC) na začátku měsíce. Její představitelé v čele s kuvajtským šejkem Ahmadem al-Fahadem al-Ahmadem as-Sabáhem dali najevo, že dopingové záležitosti se budou řešit výhradně oficiální, úřední cestou.

Hlavně žádná politika

Veřejnost v euroamerickém světě přijala většinově jako fakt závěry vyšetřování speciální komise vedené kanadským právníkem Richardem McLarenem o tom, že v Rusku existoval státem řízený systém užívání nedovolených podpůrných prostředků. Jeho vrcholem byl sofistikovaný projekt tajné výměny vzorků tělních tekutin přímo v dějišti olympiády v Soči za účasti tajných služeb.

Ještě v době vyšetřování vyloučily některé sportovní federace ruské závodníky ze svých soutěží. Mezinárodní olympijský výbor zamítl uplatnit princip kolektivní viny pro loňské letní hry v Riu de Janeiro, avšak ruští závodníci s dopingovým trestem z minulosti v Brazílii startovat nesměli a plošný trest platil pro lehké atlety východní velmoci, což rozhodla federace IAAF.

Biatlonová IBU zaujala opatrnější postoj. V minulém ročníku Světového poháru proto eskalovalo napětí mezi rozhodující skupinou kolem norského prezidenta Anderse Besseberga a radikálními závodníky, mezi nimiž se exponovali Češi Gabriela Koukalová a Michal Šlesingr. Petice, diskuse ani výstražný opožděný start závodu nic nezmohly. Protest, jehož se federace původně zalekla, vyzněl do ztracena. Besseberg trvá na tom, že antidopingová pravidla projedná až kongres federace v létě příštího roku, tedy po olympijských hrách.

Díky závěrům pražského zasedání olympijských výborů má nyní nejen biatlonové vedení, ale kdokoli další v ruce návod: musíme počkat na pokyny shora. V usnesení stojí, že ANOC považuje za nepřijatelné, aby byly sankce požadovány dřív, než svou práci dokončí dvě speciální komise a než se uskuteční řádné řízení s jednotlivcem či organizací.

Koukalová a Šlesingr nemohou za této situace v protestech pokračovat, aniž by k tomu mlčel Český olympijský výbor. Jeho předseda Jiří Kejval rozvíjí svůj projekt olympijských parků (festivalů) a v Pchjongčchangu by se měl napodruhé pokusit o zvolení za člena MOV.

Biatlonisté se nemohou opřít ani o Antidopingový výbor ČR, který jim v únoru vyjádřil podporu. ANOC totiž v Praze odhlasoval i princip nezasahování do kompetencí mezinárodní antidopingové organizace WADA. Národní antidopingové organizace jsou podle usnesení servisními organizacemi a „neměly by vydávat politická prohlášení“.

Hokeji hrozí bojkot

Výkonný výbor MOVse bude muset na prosincovém zasedání k věci ruského dopingu nějak postavit. Měl by se opřít o zprávy komisí, jež rozpracovávají dvě McLarenovy zprávy. Komise vedená Denisem Oswaldem potvrdila, že uzavře revizi individuálních případů sportovců, včetně 28 Rusů ze Soči (mezi nimi údajně 12 medailistů včetně čtyř zlatých). Komise v čele se Samuelem Schmidem prověřuje systém ruského antidopingu, výstupy z ní zatím nejsou.

V časové tísni jde do tuhého. Přestože McLaren na tiskové konferenci v prosinci loňského roku hřímal, že sport byl dlouhá léta rukojmím Ruska a fanoušci byli podváděni, má i kritiky. Komentátor časopisu Forbes Ron Katz napsal, že neobstojí před americkými právními normami a že sám McLaren nemůže vystupovat jako nezávislá osoba, neboť byl členem orgánu WADA.

Antidopingová agentura letos v září v první várce posuzování McLarenovy agendy odložila 95 z 96 případů pro nedostatek důkazů. Šlo o kauzy z období před Soči, přičemž se neví, kdy přijdou na řadu ty olympijské. Je tedy možné, že v Pchjongčchangu 2018 bude startovat sportovec, jenž bude později usvědčen z dopingu ze Soči 2014, ale už s další medailí v osobní sbírce.

Pro představitele Kontinentální hokejové ligy je nepředstavitelné, aby MOV rozhodl o zákazu olympijského startu na základě interního vyšetřování bez procesu a předložení důkazů. Když deník New York Times napsal, že MOV Rusy do Koreje pustí, avšak nikoli na slavnostní zahájení a nebude jim hrát hymnu, KHL dala najevo, že pak bude hry bojkotovat.

Pro českou hokejovou reprezentaci by to byla rána. Na víkendovém Karjala Cupu, jenž byl prověrkou výkonnosti olympijských kandidátů, tvořili hráči z KHL téměř polovinu kádru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.