Pražská šunka získala glejt. Ta normalizační

Lidove noviny - - Front Page - KATEŘINA SVOBODOVÁ

PRAHA „Kde už lékař nemůže, pražská šunka pomůže,“hlásaly prvorepublikové reklamní slogany. Lahůdka byla vyhlášená v Evropě i v zámoří.

Tento týden, po šestiletém projednávání, se pražská šunka dostala na evropský seznam tzv. zaručených tradičních specialit. V úterý ji tam zaregistrovala Evropská komise, která žádost českých výrobců schválila. Kdo se ale těší, že díky tomu bude moci ochutnávat luxusní pražskou šunku, jaká byla připravována v dobách mocnářství a první republiky, bude nejspíš zklamán. Jak zjistily LN, Svaz zpracovatelů masa vybral pro registraci delikatesy recepturu z počátku sedmdesátých let 20. století.

„Žádost připravil Český svaz zpracovatelů masa a návrh specifi- kace je postaven na původní technické hospodářské normě, kterou vydal Masný průmysl – oborové ředitelství 1. 1. 1971. Tato norma byla závazná pro podniky vyrábějící masný výrobek Pražská šunka na území dnešní České republiky,“uvedlo ministerstvo zemědělství na dotaz LN, o jakou recepturu se konkrétně jedná.

Samotná datace by problém nebyla, o značku „zaručená tradiční receptura“je možné žádat pro výrobky, které se v dané lokalitě vyrábějí třicet a více let. Potíž je ale v podstatných odlišnostech mezi recepturou, jakou používali naši předkové v časech největší slávy pražské šunky, a tou, kterou stanovovaly socialistické a pozdější normy. Různí se prakticky ve všech ohledech: ve výběru masa, nakládání, uzení či kořenění.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.