Byla Cambridge Analytica v Česku?

Jak ovlivnit voliče

Lidove noviny - - Domov - MARTIN SHABU Poznámka na straně 12

PRAHA Británií rezonuje skandál společnosti Cambridge Analytica, jež měla údajně zneužít data desítek milionů uživatelů Facebooku. A to k ovlivnění voleb po celém světě. Úterní výpověď jejího bývalého ředitele výzkumu Christophera Wylieho ukázala také na Česko.

„Slyšel jsem o jejich práci v České republice, ale nemám o tom žádné přímé informace,“uvedl před členy britské parlamentní komise. Wylieho se její členové dotazovali i na vazbu mezi Českem a společností Lukoil, jejíž českou pobočku v minulosti vedl Martin Nejedlý, ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana.

Lukoil Aviation Czech zásoboval pohonnými hmotami Letiště Praha a obchodoval i se Správou státních hmotných rezerv (SSHR), což vyústilo v soudní spor. Dnes má u nás druhý největší producent ropy v Rusku jen menší podíl v prodeji olejů a maziv. Během slyšení Wylie uvedl, že

sice o spolupráci s Lu- koilem ví, podrobnosti mu ale známé nejsou. „Je to ropná společnost, na co potřebuje masivní profilovací projekty,“ptal se nechápavě Wylie. LN se obrátily na Nejedlého, zda má o zmíněné spolupráci nějaké informace. Na zaslanou otázku však neodpověděl. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by kdy s Cambridge Analytica pracoval: „Sociální sítě jsou v mé výhradní správě. Žádné takové nástroje jsem nikdy nevyužíval, nevyužívám ani nehodlám využívat.“

Systematické zneužívání dat ze sociálních sítí pro tvorbu propracovaných kampaní nezachytila podle informací LN ani tuzemská kontrarozvědka BIS. Nic bližšího o Cambridge Analytica neuvedlo rovněž specializované pracoviště ministerstva vnitra pro boj s hybridními hrozbami.

„V rámci svých činností se soustředíme na jednotlivé hrozby pro vnitřní bezpečnost ČR, nezabýváme se tedy konkrétními firmami, osobami atd.,“reagoval Jiří Korbel z odboru tisku a PR ministerstva vnitra. Ani pokud by ale vnitro na uvedenou společnost narazilo, nemusela by se o tom veřej- nost dozvědět. Drtivou většinu svých poznatků totiž jeho analytici „v tichosti“posílají státním institucím. Důvěryhodný zdroj LN z bezpečnostní branže však uvedl, že ani vnitro o Cambridge Analytica neví vlastně více, než se objevilo zejména v britských médiích a v otevřených zdrojích.

O dopady skandálu se ovšem velmi detailně zajímá Brusel. Konkrétně eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová už vyzvala Facebook, aby do dvou týdnů uvedl, do jaké míry se kauza týká evropských uživatelů této sociální sítě. Díky přísné unijní legislativě na ochranu osobních dat to může mít pro společnost nepříjemnou dohru v podobě tučné pokuty.

Britská společnost Cambridge Analytica údajně oficiálně vyvíjela program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však chtěla ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace čerpala data z profilů 50 milionů uživatelů americké sociální sítě Facebook. Na základě nich pak systém vytvářel profil voličů, mezi které cíleně distribuoval politickou reklamu.

Na celý projekt upozornil v polovině března jeden ze zaměstnanců Cambridge Analytica – Christopher Wylie. Jako příklad počínání společnosti uvedl kampaň v Nigérii, kde nechyběly ani útoky na vládní servery.

Od počínání firmy se Facebook distancoval, omluvil se svým britským a americkým zákazníkům a přerušil s Cambridge Analytica spolupráci. Čelí však vyšetřování kvůli způsobu, jakým chránil citlivá data svých uživatelů.

Podle webu Cambridge Analytica pomohla v prezidentských volbách v USA k vítězství Donalda Trumpa.

Výzkumu Cambridge Analytica Christopher Wylie FOTO ČTK/ AP

Bývalý ředitel

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.