Smoljakův syn vyhrál ve sporu s Cimrmany

Lidove noviny - - Front Page - JAN HORÁK

PRAHA Syn jednoho z duchovních otců Divadla Járy Cimrmana Filip Smoljak si připsal dílčí úspěch v boji za režisérská práva svého otce. Městský soud v Praze v prvním kole sporu rozhodl, že příspěvková organizace Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, kde má soubor zázemí a která je jeho domovskou scénou, by měla Smoljakovi zaplatit více než 140 tisíc korun.

Filip Smoljak je po otci, zesnulém Ladislavu Smoljakovi, držitelem části autorských práv k produkci Divadla Járy Cimrmana. Smoljak byl výhradním režisérem souboru. Právě tato práva představují předmět sporu. Podle tvůrcova syna nedošlo po smrti jeho otce v roce 2010 k tomu, aby s ním žižkovská scéna uzavřela dohodu o jejich užívání.

„Smyslem žaloby je upozornit na pošlapávání majetkových a osobnostních autorských práv mého otce. Pokud někdo tvrdí, že Ladislav Smoljak nevytvořil divadelní nebo chcete-li režijní koncepci všech 15 dramatických a hudebně-dramatických děl Járy Cimrmana, popírá jeho autorství,“uvedl pro server Lidovky.cz Filip Smoljak.

Vedení Žižkovského divadla Járy Cimrmana se zatím ke sporu staví zdrženlivě. Jeho ředitelka Jana Rumlenová tvrdí, že o sporu nemá povědomost. „My máme všechno, jak má být. O žádném soudu nevíme, proto se nemůžeme vyjádřit,“řekla Rumlenová.

Výsledek soudu není definitivní, organizace, jejímž zřizovatelem je Městská část Praha 3, proti němu může podat takzvaný odpor a svár by se pak projednal ve standardním řízení.

Ladislav Smoljak nebyl spolu se Zdeňkem Svěrákem „jen“autorem inscenací ve smyslu zpracování jejich literární předlohy. Podle jeho syna jako režisér hrám vtiskl jevištní podobu spočívající v souhře herců, scénografii a další prvky. Odtud se odvíjí režisérská práva, na jejichž možné pošlapávání Filip Smoljak upozorňuje.

Ve sporu se Žižkovským divadlem Járy Cimrmana se dožadoval vyrovnání za užití práv za rok 2015, kdy scéna předvedla 124 představení. Podle výpočtů vycházejících z autorského zákona si mohl Smoljak dokonce říct o téměř 400 tisíc, ale zůstal u zmíněné nižší částky. Svou aktivitou podle svých slov usiluje primárně o uznání režisérských práv otce, nikoliv o finanční přilepšení. Pokud z vysouzených částek fakticky něco získá, hodlá peníze věnovat na filantropii.

„Zejména na podporu nevýdělečných divadel v menších městech a obcích,“říká.

„Soud ukládá žalované (straně), aby do 15 dnů ode dne doručení platebního rozkazu zaplatila žalobci částku ve výši 140 tisíc korun spolu se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,05 procenta ročně od 29. prosince 2017 do zaplacení,“stojí v platebním rozkazu, jejž má server Lidovky.cz k dispozici a o němž pražský městský soud rozhodl minulý týden. Organizace proti verdiktu ještě může podat takzvaný odpor.

Smoljak tvrdí, že s ředitelkou divadla Janou Rumlenovou o nesrovnalostech ohledně práv po otci jedná od podzimu 2016. Ze svého pohledu se uspokojivé zpětné vazby dosud nedočkal, proto letos v lednu podal žalobu. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana uvádí inscenace z pera dua Svěrák a Smoljak na základě dohody s divadelní agenturou ECHO, jejíž majitel Václav Kotek je manažerem cimrmanovského souboru.

Žaloval sedm scén

„Agentura neustále lživě tvrdí, že má licenční oprávnění za všechny nositele autorských a jiných práv k provozování divadla. To přinejmenším ode mne rozhodně nemá,“upozorňuje Smoljak. „Pana (Zdeňka) Svěráka se na to ještě přeptám. Ale dokud se s naším právním zástupcem nedohodneme, zatím nebudeme poskytovat žádné vyjádření,“reagoval Kotek.

Filip je jedním ze čtyř potomků Ladislava Smoljaka. Jako jediný se přitom takovým způsobem za jeho režisérská práva pere. Ostatní správu kompletní divadelní pozůstalosti po Ladislavu Smoljakovi, především práva autorská, svěřili agentuře Aura-Pont, s níž pak spolupracuje jak Zdeněk Svěrák, tak divadelní agentura ECHO Václava Kotka.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je v tuto chvíli jedním z mnoha, s nimiž se Filip Smoljak snaží dosáhnout narovnání za nevypořádaná režisérská práva. Jde o zhruba 50 scén po Česku, kde se odehrály kusy z repertoáru Divadla Járy Cimrmana bez patřičné dohody s mladým Smoljakem. „S většinou mimopražských divadel jsem se dohodl bez žaloby,“poznamenal s tím, že zatím žaloval sedm scén.

V inscenacích hrál i je režíroval FOTO ČTK

Ladislav Smoljak

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.